Benlerin Tedavisi

Vücudumuzda neden çıktığı daha tam olarak bilinmeyen benler çoğunlukla zararsızdır, ancak görüntü açısından pek hoş görülmezler. İnsanlar da bu görüntüyü kötü gösteren benlerden rahatsızdırlar. Tenimizin renginde veya kahverengi renkte olan benler genelde yüzümüzde, sırt ve göğüs bölgelerimizde çıkar. Bu benler genelde doğuştan olurlar, nadir olarak da sonradan çıkarlar. Bu benlerden kurtulmak isteyen insanlar bu benleri aldırmak isterler. Bunun için birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır.


Ben tedavi yöntemleri

1-Ameliyat tedavisi: Ben aldırma operasyonları lokal anestezi(sınırlı uyuşturma) ile yapılmaktadır. Bu ameliyatın mutlaka steril koşullarda yapılması gerekmektedir ve ameliyatı yapacak doktor bir estetik plastik cerrahi uzmanı olmalıdır. Bu şartlar olmazsa hem iyi bir sonuç alınmaz hem de daha büyük riskler yaşanabilir. Genelde ameliyat 1 saatten fazla sürmez. Ameliyat sonrası ise bir ağrı sızı olmaz. Başarı oranı yüksek olan tedavi yöntemidir.


2-Lazer tedavisi: Lazer tedavisi 25-30 dakika arası bir sürede olmaktadır. Benler ya rengi açılarak ya da tamamen buharlaştırılarak yok edilebilmektedir ve benlerin alındığı yerde ya çok az ya da hiç iz kalmamaktadır. İşlem genelde 1 seansta tamamlanabilmektedir, ancak benler yoğunsa 2 seans da sürebilir. Bu işlem bittikten sonra 1 haftaya kadar olumlu etkileri görülür. Bu tedavinin maliyeti düşük ve yapılma süresi kısadır.


3-Dondurarak parçalama tedavisi: Donma yöntemi çok kullanılmamaktadır. Çünkü bu yöntemde donmanın derinliği bilinemediği için birkaç kez tekrarlanması gerekir, bu da yüzde çukurlar oluşturur.


4-Buharlaştırma tedavisi: Benin yüzeyinden milimetrenin çeyreği kadar tabakalar kaldırılarak yapılan işleme denir. Tecrübeli kişilerle yapılırsa çok iyi sonuçlar verebilen bir yöntemdir.


5-Radyo frekans tedavisi: Buharlaştırmanın gelişmiş teknolojisi de denebilir. Bu tedavi radyo dalgalarıyla yapılır. Genelde kabarık olan benlerde kullanılır. Buharlaştırma yönteminden çok daha iyi sonuçlar elde edildiği için bunu tercih eden insan sayısı daha fazladır.
Sizde leke ve ben aldırılması operasyonuna girmek istiyorsanız yukarıdaki yöntemlerden birini seçebilirsiniz. Bu seçimi yaparken hem size uygunluğuna hem de bütçenize uygunluğuna bakarak seçim yapmalısınız. Bu benler çok büyük ve rahatsız ediyorsa kanser riski de taşıyor olabilir o yüzden sizde bu yöntemlerden birini deneyerek kanser riskinden bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz.