Boyundaki sarkmalar gerdirme işlemiyle boyun estetiği yapılabilir.

  • Yaş ilerledikçe boyundaki deri gevşer ve sarkmaya başlar. Bu durum derinin altında ki kas dokularının uğradığı değişikliklerdir. Gençken bu kaslar çene ve boyun arasında daha dik bir açıya sahiptir. Fakat yaşlandıkça bu açı genişler ve kilodan dolayı çene altına yağ birikimi fazla olacağından bu açı daha da genişler ve gerdan dediğimiz görünümü oluşturur. Tabi ki bu gerdan oluşumu sadece yaşlılarda görünmez.
  • Bazı gençlerde yapısal olarak boyun ve çene arasındaki açı geniştir. Şunu da söylemek gerekir ki yaşı ilerlediği halde gerdanı olmayan insanlarda mevcuttur. Boyun estetiği, yüz ile birlikte yapılabilir. Çünkü yüz boyun üzerinde yükselir. Boyuna bir müdahale yapılacak ise yüz ile birlikte yapılması yapılan estetiğe anlam katar. Ancak genç yaşlarda gerdan sorunu olan hastalara sadece boyun bölgesine müdahalede de güzel sonuçlar alınmıştır.
  • Çene bölgesinden 2-3 cmlik ufacık bir kesikle yağlar alınabilir. Kaslar gevşek ise gerginleştirmek mümkündür ki bu birinci yöntemdir. Bir diğeri ise çene ve boyun arasında yağ birikimi fazla ise yağ aldırma (liposuction) tekniğiyle yağlar alınmış olur.
  • Boyun estetiği yüz germe ile birlikte yapılır. Lokal ya da genel anestezi kullanılır. Eğer birlikte yapılır ise fazladan kesiğe de gerek yoktur. Kulak önünde başlayan kulak memesinden arkasındaki saç bitimine kadar kesilerek cilt kaslarına ulaşılır. Bu kaslar gerginleştirilir.
  • Cilt gerginleştirilir ve fazla deri atılır. Yüz yeniden şekillenir. Hatta gerekliyse çene altına da girilerek gerdan bölgesine müdahale edilir. Estetik olduğunuz gün evinize dönebilir, aşırı ağrı olmaz çünkü. 2-3 gün sonra banyo yapılabilinir.
  • Sadece ameliyatın özelliğinden dolayı ameliyat olunan bölgede şişme duyulabilir. İlk bir kaç gün şişme ve morarmalar normaldir. Bu bölge özel bandaj ve soğuk kompres uygulanırsa şişlik ve morarmalar bir kaç gün geriler ve tam olarak geçmesi 2-3 haftayı bulur. Dikişler ise 5-7 güne alınabilir. Bu süre normal hayatınıza işinize dönülebilinir. Enfeksiyon çok nadir görünür. Ameliyat alanında kanama görünebilir ve boşaltmak gerekebilir.