izmirde elmacık kemiği dolgunlaştırarak estetik

Elmacık Kemiği Dolgunlaştırması (Malar Augmentation) Nedir? Nasıl Yapılır? İzmir’de Elmacık Kemiği Dolgunlaştırması Yaptıracaklara Tavsiyeler

Elmacık Kemiği Dolgunlaştırması; Belirgin bir elmacık kemiği daha genç ve daha gergin bir cilt ifadesi sağlar. Elmacık kemiğinin bulunduğu bölgelerde çöküklükler yüzün daha üzgün ve yorgun gözükmesine neden olur. Elmacık kemiklerinde genelde iki sebeple müdahale yapılması tavsiye edilmemektedir. Bu nedenlerin ilk başta geleni yaşla beraber yüzde bulunan dokuların aşağı inmesi ve bunun sonucunda yüzün düzleşmesidir. Diğer bir sebep ise genetik olarak elmacık kemiğinin az gelişmiş olmasıdır. Kişinin durumuna göre farklı büyütme teknikleri kullanılarak elmacık kemikleri büyütülmektedir. Yüze genç bir görünüm veren bölge, iki tane elmacık kemiği ve çene ucu arasındaki üçgendir. Fakat yılların geçmesi ve bizlerin yaşlanması sonucunda elmacık kemiği ve çene arasındaki bölgenin gevşemesi ile yüzün çehresi farklılaşmaktadır. Yüz dikdörtgen bir yapıya benzemeye başlar. Yüzde oluşan bu ifade bozukluğu, kişinin yaşlı bir yüze geçtiğinin belirtisidir. Bizim toplumumuzda kişilerin elmacık kemikleri genellikle zayıf bir yapıya sahiptir.


Elmacık kemiklerinin dolgunlaştırılmasında başlıca teknikler nelerdir?

Yağ transferi yöntemi

Bu yöntemde kişinin kendi vücudunun bazı bölümlerinden alınan yağlar yüzdeki elmacık kemiklerine enjekte edilmektedir. Bu uygulama yapılırken lokal anestezi kullanılır.


İmplant yöntemi

Bu yöntem yüzlerdeki ileri aşamada düzleşme olan bölgelere yapılmaktadır. Genel anestezi altında yapılır. Ağız içinde yapılan kesilerden girilip, elmacık kemikleri üzerine protezler yerleştirilir. Yaklaşık olarak bir saat süren uygulamada, yapılan kesiler çok ince estetik dikişlerle kapatılır. Yapılan elmacık kemiği estetiğinden sonra yanaklar da hissedilen hafif bir gerginlikle, hafif bir sızlama normal olarak kabul edilir. Bu yöntem ameliyatın 2. gününden itibaren yoğunlaşıp 10-14 günde tamamen etkisini yitirir.


Orta yüz germe ve askılama

Yaşlanmaya ve yüz sarkmasına bağlı deformitelerde tercih edilen bir yöntemdir. Sarkan cilt dokusu yukarı askılanırken elmacık kemikleri de belirginleştirilmiş olur.


Geçici dolgu maddeler

Uygulanması en kolay ve en pratik yöntem olduğu için elmacık kemiğinin dolgunlaştırılmasın da çok tercih edilmektedir. Kullanılan dolgu maddesine göre kalıcılığı 6-18 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Uygulama süresi yaklaşık olarak 15 dk. sürmektedir. Aynı gün içinde kişi normal hayatına dönebilir.


Kalıcı dolgu maddeleri

Elmacık kemiğinin dolgunlaştırılması da kullanılan bu yöntem riskli bir işlem olmaktadır. Bu yüzden de kalıcı dolgu maddelerini pek tercih edilmemektedir.