Yağ ve Doku Enjeksiyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kişinin kendi yağ dokusu biyolojik dolgu malzemeleri arasında en çok tercih edilen metoddur. Yağ transplantasyonu olarak da adlandırılan yöntemde kişinin karın, bel ve uyluk bölgelerinden alınan yağ dokusu özel enjektörlerle cildin altına ve kas içine transfer edilir. Yağ ve doku enjeksiyonu ile dudak, elmacık kemiği , çene ve yüz bölgesinde dolgunluk sağlanarak kırışıklıklar için çözüm bulunmaktadır. Yağ ve doku enjeksiyonu ile kişinin kendi yağ dokusu alınırken, yağ hücreleri ile beraber sağlıklı kök hücreleri de alınarak kişiye enjekte edilir. Sağlıklı kök hücrelerinin uyarıcı ve canlandırıcı etkisi sebebi ile enjeksiyon yapılan bölgede tazelik, canlılık ve parlaklık elde edilir. Yapılan bu uygulama için gençlik aşısı değerlendirilmesi de yapılmaktadır. Yağ ve doku enjeksiyonu günümüzde özellikle bayanların çok ilgilendiği estetik metodlardan biridir.


Yağ ve doku enjeksiyonları güvenli midir?

Kesinlikle güvenilirdir. Yağ ve doku enjeksiyonu bu konuda eğitim almış , deneyimli plastik cerrahlar tarafından hastane ortamında, steril uygulamalar ile yapılan bir operasyondur.


Yağ ve doku enjeksiyonu nasıl uygulanır?

Bu uygulama öncesinde lokal anestezi yapılır. İşlem uygulanacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. İnce bir liposuction kanülü ile yağ yada doku alındıktan sonra birtakım saflaştırma işlemlerinden geçirilir, belirlenen bölgeye özel enjektörlerle transfer edilir. İşlem çok kısa sürer ve işlem esnasında ağrı yada acı hissedilmez.


Enjeksiyon sonrasında normal hayata geçiş nasıldır?

Enjeksiyon yapılan bölgeye flasterlerle bandaj uygulanır ve flasterler üçüncü gün çıkartılır. Ağrı hissedilmeyecek kadar hafiftir. Olası morluk ve şişlikler yaklaşık olarak bir haftalık zaman diliminde kendiliğinden yok olur. Morluklar için makyaj yapılabilir. Operasyon sonrasındaki bir haftalık süreçte oluşabilecek morluklar için güneş kremi uygulamak ve güneş ışınlarından kaçınmak, iz bırakmaması için önemlidir.


Tekrarlamak gerekli midir?

Yağ ve doku enjeksiyonu uygulandıktan sonraki 6 ay içinde %30-40 oranında eriyebilir. Bu sebeple ilk yıl içinde bir yada iki kere takviye şeklinde enjeksiyon uygulamasına gerek duyulabilir. Bunun kararı doktor ve hasta arasında anlaşılarak verilmelidir. Bazı hastalarda bu süre 1 yıl veya 1,5 yıla kadar uzamaktadır. Enjekte edilen yağ ve doku hücreleri zaman içerisinde yaşlanmanında etkileri ile erimektedir.


Yağ ve Doku Enjeksiyonu farklı operasyonlar ile kombine edililebilinir mi?

Bu uygulama cilt yenileme işlemleri ve estetik operasyonlar ile beraber uygulanabilmektedir.