Post Bariatrik Cerrahi (Aşırı Kilo Kaybı Sonrası Estetik)

Mide küçültme ameliyatları, diyet ve egzersiz sonrasında aşırı miktarlarda kilo verme sonucunda, genişlemiş ve elastikiyetini kaybetmiş olan deride çatlaklar, sarkmalar oluşur ve fazla olan dokuların ameliyat ile alınıp gerdirilmesi gerekir. Bariatrik cerrahi, obezite ile mücadele etme planlamalarının geneline verilen bir isim iken, post-bariatrik cerrahi, büyük oranda bir kilo kaybı yaşadıktan sonra kişinin vücut derisinde ihtiyaç duyduğu cerrahi müdahalelerin genel adıdır. Bu  işlem kimi hastada tek bir ameliyat ile sonuçlanırken, kimisinde aralıklı olarak birden fazla uygulamayı gerektirebilir.

İzmir post-bariatrik cerrahi uygulamaları konusunda önde gelen şehirlerimizdendir. 

Post-Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Öncesinde bariatrik cerrahi geçirmiş olup, cerrahi sonrası derilerinde oluşan çatlak ve sarkmalardan dolayı deformasyon olan, bundan kurtulmak isteyen hastalar bu işleme tabi tutulabilir. Post-bariatrik cerrahi yapılacak olan bir hastada, öncelikle kilo vermenin durmuş olması ve idealindeki sabit kiloda olma durumu incelenmelidir. Hastada son 3-6 aydır herhangi bir kilo kaybı olmamalıdır.

Post-Bariatrik Cerrahi Ameliyatları Nasıldır?

Cerrahide en sık kullanılan 7 farklı ameliyat tipi vardır. Bunlar; yüz germe, sırt germe, kol germe, bacak germe, karın germe, meme estetiği ve popo estetiğidir. Tüm bu işlemler hastanın durumuna göre plastik cerrah ile birlikte planlama yapılıp kararlaştırılarak bir arada veya sırayla gerçekleştirilebilir. Ameliyat süreleri hastaya göre 4-8 saat arasında değişiklik gösterir.

Ne Kadar Süre İçinde İyileşilir?

Ameliyat sonrası 1 veya 2 gece hasta gözetim altında hastanede tutulduktan sonra, yaklaşık 10 gün sonra günlük yaşamına geri dönebilir.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli konu beslenmenizdir. Günde en az 1,5 litre sıvı tüketmeniz ve korse kullanımını göz ardı etmemeniz gerekir.

Ameliyat İzleri Ne zaman Geçer?

İzlerin geçmeye başlaması ve derinin düzleşmesi 6 ay ile 1 yıl arası bir sürede gerçekleşir.

Post-Bariatrik Cerrahi’nin Liposuction’dan Farkı Nedir?

Liposuction’da sadece yağ dokuları alınır, deriye herhangi bir işlem yapılmaz. Post-bariatrik cerrahide ise,  sarkan deri de alınır ve gerekli ise ameliyat sırasında özenli bir biçimde liposuction da uygulanır.