Kulak Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır? İzmir'de Kulak Estetiği Yaptıracaklara Tavsiyeler

Kulak estetiği; Otoplasti (Kepçe Kulak Ameliyatı) kulağa daha doğal ve daha az dikkat çekici bir görünüm sağlamak amacıyla kulağın kendi kıvrımlarına saklanmış küçük kesiler ile kıkırdakların yeniden şekillendirilmesini kapsayan cerrahi bir işlemdir.

Otoplasti- Kulak estetiği genellikle olması gerektiğinden daha belirgin ve dikkat çekici bir yapıya sahip olan kulakların geriye doğru yaklaştırılması ile gerçekleştirilir. Her yaştan erkek ve kadınlarda uygulanabileceği gibi durumun ciddiyetine bağlı olarak 6 yaşından büyük çocuklarda da bu işlem uygulanmaktadır.

Estetik ile ilgiliyseniz mutlaka meme büyütmememe küçültme ve meme dikleştirme ile ilgili yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.


Otoplasti - Kulak Estetiği için iyi bir aday mıyım?

Kulakların olması gerektiğinden daha belirgin görünmesinde rol oynayan iki anatomik sebep vardır ve bunlar plastik cerrahlar tarafından çözüme ulaştırılmaktadır:

 1. Büyük konkal hazne. Parmağınızla kulağınızın arkasından ittirdiğinizde hissettiğiniz içbükey kıkırdak parçasıdır. Çok büyük bir konka, kulağın dışarıya çıkıntılı olmasındaki en yaygın nedendir. Bu yüzden, konkal kıkırdağın kesilmesi otoplasti ameliyatlarında kullanılan en yaygın tekniklerden biridir.
 2. Antihelikal kıvrımın yokluğu. Normal bir kulakta 2 katlı kıkırdak bulunmaktadır. Biri kulağın üst kenarına dışarıya doğru ve bir diğeri de bunun içerisine doğru kıvrılır. İçte bazen hiç kıvrım yoktur bazen de bu kıvrım düzdür ve bu kulağın olduğundan daha büyük ve yayvan görünmesine neden olur. Antihelikal kıvrımın düzeltilmesi veya büyütülmesi otoplasti- kulak estetiği ameliyatlarında kullanılan çok yaygın bir tekniktir.
 3. Kulak cerrahisine iyi aday olan çocuklar. Hayatı tehdit eden bir hastalık veya tedavi edilmemiş kronik kulak enfeksiyonları olmadan sağlıklı, Genellikle 5 yaşında veya bir çocuğun kulak kıkırdağı düzeltme için yeterince stabil olduğunda, ameliyat tartışılırken duygularını iletebilme ve itirazları dile getirebilme
 4. Kulak cerrahisine iyi aday olan gençler ve yetişkinler. Hayatı tehdit eden bir hastalığı veya iyileşmeyi bozabilecek tıbbi rahatsızlıkları olmayan sağlıklı bireyler, Kulak cerrahisi için olumlu bir görünümü ve akılda belirli hedefleri olan bireyler

Operasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak estetiği cerrahisine hazırlanırken:

 • Medikal geçmişiniz,
 • Kullandığınız ilaçlar veya mevcut ilaçlarınızı mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekir,
 • Ameliyattan önce sigara içmeyi bırakmalısınız,
 • Kanamayı artırabileceğinden aspirin ve bazı antienflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeler almaktan kaçının veya doktorunuza danışın,
 • Ayrıca estetik doktorunuz tarafından yapılacak bilgilendirmeler. Ameliyat günü ne yapmalı, işleminiz sırasında anestezi kullanımı, ameliyat sonrası bakım ve takip

Otoplasti- Kulak Estetiği Ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Otoplasti  ameliyatları, operasyonun zorluğuna bağlı olarak ortalama 2-3 saat arasında sürer. Konkal kıkırdağın düzeltilmesini ve yerine oturtulmasını içeren basit bir yapıştırma işlemi yaklaşık 2 saat sürmekte iken, konkanın yerine oturtulması ve antihelikal kıvrımın yeniden yapılandırılmasını içeren daha karmaşık bir vaka yaklaşık 3.5-4 saat sürmektedir.


Kepçe Kulak Ameliyatı işleminden sonraki iyileşme dönemi nasıldır?

Otoplasti sonrası iyileşme oldukça basittir. Her yaştaki otoplasti hastası işlemden sonra aynı gün kafa sargısı ile evine rahatça dönebilmektedir. Çoğu plastik cerrah bu sargıyı birkaç gün içinde (bazı durumlarda bir hafta kadar) çıkarmanızı önerecektir. Bandajı çıkardıktan sonra, sonuçları hemen görmek mümkündür. Küçük morarmalar ve şişlikler olabilir, ancak kulaklarınız bu aşamada bile harika görünecektir. Cerrahınızın tercihine bağlı olarak dikişler alınmayabilir. İlk sargılar çıkarıldıktan sonra duş alıp yıkanabilirsiniz ve doktorunuz büyük olasılıkla kulaklarınızı korumak amacıyla akşamları yatarken  basit bir saç bandı veya tenisçi bandı ile sadece kulağınızı kapatmanızı önerecektir.

Kulak estetiği ile basında merak ettiklerinizi linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kulak ameliyatının riskleri var mıdır?

Plastik cerrahi kararı son derece kişiseldir ve hedeflerinize ulaşmada potansiyel faydaları kulak cerrahisinin riskleri ve olası komplikasyonları ile tartmanız gerekecektir. Bu kararı sadece kendiniz verebilirsiniz.

Yapacağınız prosedürü, alternatifleri ve en olası riskleri ve olası komplikasyonları tam olarak anladığınızdan emin olmak için onay formlarını imzalamanız istenecektir.

Olası kulak cerrahisi riskleri şunları içerir:

 • Kanama (hematom)
 • Kan pıhtıları
 • Asimetri
 • Enfeksiyon
 • Kötü yara iyileşmesi
 • Cilt hissinde değişiklik
 • Cilt kontur düzensizlikleri
 • Ciltte renk değişikliği / şişme
 • Anestezi riskleri
 • Olumsuz yara izi
 • Bant, dikiş malzemeleri, tutkallar, kan ürünleri, topikal preparatlar veya enjekte edilen ajanlara karşı alerjiler
 • Devam edebilecek ağrı
 • Revizyon cerrahisi olasılığı

Bu riskler ve diğerleri sizin onayınızdan önce tamamen tartışılacaktır. Tüm sorularınızı doğrudan plastik cerrahınıza yöneltmeniz önemlidir. Riskler gözünüzü korkutmasın operasyon sırasında ve sonrasında alınan tedbirler ile bu koşulların oluşması oldukça düşük yüzdelerde gerçekleşmektedir.