Dolgu Rinoplasti Nedir? Nasıl Yapılır? İzmir'de Dolgu Rinoplasti Yaptıracaklara Tavsiyeler

Dolgu Rinoplasti (cerrahi olmayan rinoplasti de denmektedir), rinoplasti ameliyatına alternatif cerrahi olmayan ve dolgu enjeksiyonlarıyla gerçekleştirilen bir uygulamadır.


Uygulama yaklaşık 30 dakika kadar sürmekte ve klinikte lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Sonuçlar anında gözlemlenebilir ve hiçbir iyileşme süresi de yoktur. Dolgu rinoplasti estetik hedeflerinize cevap verdiği sürece cerrahi rinoplastiye kıyasla iyileşme sürecinin olmadığı ve maliyetin daha ucuz olduğu bir uygulamadır.


Dolgu Rinoplasti ile neler başarılabilir?

 1. Burun köprüsünün kurulmasını sağlar. Eğer basık yada sıkıntı yaratan bir burun köprünüz varsa, dolgu rinoplasti harika bir seçenek olabilir. Basık bir burun; geçirilmiş bir kazanın, kırık burun kemiklerin, önceden geçirilmiş bir rinoplasti ameliyatının ya da sadece genetik bir mirasın sonucu olabilir. Nedeni ne olursa olsun basık bir burnunuz varsa Juvaderm, Restylane ya da Radiesse gibi az miktarda tam yerine yerleştirilmiş yumuşak doku dolguları sayesinde görünümünüzde muazzam farklar yaratabilir ve cerrahi işleme göre para ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.
 2. Eğri burunların düzleştirilmesini sağlar. Eğer burnunuz eğri ise dolgu rinoplasti işinizi görebilir. Bu işlem düz bir köprü kurmaktan daha zordur. Bu yüzden cerrahınızın dolgu rinoplasti uygulamasında oldukça deneyimli olduğundan emin olun. Herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi, yamuk bir burun için de dolgu rinoplastinin sınırları vardır. Eğer burnunuz son derece yamuk ise bu yöntem sizin için iyi bir tercih olmayabilir. Bunun yanında ortalama bir burun yamukluğu için çok karmaşık bir düzleştirme ameliyatına kıyasla mükemmel bir alternatif olabilir.
 3. Burun sırtı kamburunu gizleyerek profilinizi düzeltmeyi sağlar. Büyük bir burun sırtı kamburu kesinlikle herkesin burun profili görünümünde olumsuz etkilidir ve bu durumda dolgu rinoplasti cerrahi burun ameliyatına alternatif olarak ortaya çıkabilir. Köprü ve burun ucu kamburu arasındaki bölgenin yapılandırılması ile, kambur burnun geri kalan yapısı ile harmanlanmış olur ve böylece çok daha az fark edilebilir hale gelir. Bu işlem, aynı zamanda, geniş burun sırtı kamburundan kaynaklanan “kanca burun” görünümünü azaltacağı gibi, burnun profilden daha düz ve kalkık görünmesini de sağlar.
 4. Bir önceki rinoplasti ameliyatının sonuçlarını iyileştirir. Cerrahi burun estetiği bazen küçük topaklanmalara, ya da burunun iki yarısı arasında az miktarda bir asimetriye neden olabilir. Bu doğrultuda, ameliyat sonrası burun sırtı kamburundaki küçülme yetersiz olabilir. Eğer sorun hafif ise, dolgu rinoplasti başka bir cerrahi işleme gerek kalmadan sonucu iyileştirmek için mükemmel bir yol olabilir. Bu burundaki cerrahi olmayan bir yaklaşım için en iyi göstergelerden biridir.

Dolgu Rinoplasti’nin limitleri nelerdir?

 1. Yamuk bir burnu dümdüz yapamaz. Hatırlayın, cerrahi olmayan rinoplasti uygulaması sadece burnun yamuk görünmesine sebep olan hatları saklamaktadır, bu yüz hatlarında gerçekten bir düzelme sağlamaz. Bu yüzden elde edilen sonuç asla cerrahi uygulamadaki kadar iyi olmayacaktır. Eğer burnunuz son derece yamuk ise dahi dolgu rinoplasti uygulanabilir. Ancak mükemmel bir sonuç için bu noktada cerrahi müdahale fikrini de göz önünde bulundurmalısınız. Cerrahi uygulamadan önce cerrahi olmayan yöntemlerle nelerin başarılacağını görmek için dolgu rinoplastiyi denemekte hiçbir sakınca yoktur.
 2. Burun ucunu kaldıramaz. Bu dolgu rinoplasti uygulaması hakkında çok yaygın bir yanılgıdır. Cerrahi olmayan rinoplasti sarkık veya eğik burun ucunu kaldıramaz. Dolgu rinoplasti uygulamasında çok deneyimli olan bir cerrah bazı durumlarda burun ucunun kalkmış gibi görünmesini sağlayabilir, ama dolgu miktarı ne olursa olsun bu yöntem asla eğik bir burnu kaldıramaz. Sadece burun ucuna daha fazla hacim kazandırabilir ve aslında bunu yaparak burun ucunu daha eğik ve şişkin bir hale sokma riskiyle karşılaşabilirsiniz. Eğer ana sorun eğik bir burun ucu ise, cerrahi müdahaleyi mutlaka değerlendirmelisiniz. Eğer burun ucunuz gülümsediğiniz de eğriliyorsa, az miktarda Dolgu ile gülümseme sırasında burnunuzun aşağı eğilmesine neden olan kasları gevşetmek mümkün olabilir. Dolgu da burun ucunu kaldırmayacaktır, ama gülümsediğiniz zaman eğilmeyi önleyecektir.
 3. Nefes problemlerini düzeltemez. Dolgu Rinoplasti, septum deviasyonu veya diğer içsel anatomik problemlerin neden olduğu nefes alma zorluklarını düzeltemez. Sadece cerrahi rinoplasti bu problemlere çözüm olabilir.

Cerrahi Rinoplasti ile Dolgu Rinoplasti arasındaki farklar nelerdir?

 1. Dolgu Rinoplasti daha ucuzdur. Çünkü anestezi veya cerrahi bir müdahale gerektirmez. Deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilen dolgu rinoplasti uygulaması 1.000-2.000 TL arasında değişirken, cerrahi rinoplasti yaklaşık 5.000-12.000 TL arasında bir fiyata mal olmaktadır.
 2. Dolgu Rinoplasti’de iyileşme süreci daha kısadır. Gerçekte bu işlemin iyileşme sürecinin olmaması bazı insanların cerrahi olmayan seçeneğe yönelmesindeki temel nedenlerinden biridir. Diğer enjeksiyon yöntemlerinde de olduğu gibi küçük şişlikler ve/veya morarmalar her zaman olasılık dahilindedir, ancak bu pek çok kişinin sorun olarak gördüğü “iyileşme süreci” tabirinden farklıdır.
 3. Dolgu burun anatominizi değiştirmez. Bu nasıl görmek istediğinize bağlı olarak bu işlemin avantajı ya da dezavantajı olarak sayılabilir. Doğal anatomik yapısını değiştirmek istemeyenler için, cerrahi olmayan rinoplasti ile yapılabilecekler beklentilerinizi karşıladığı sürece kesinlikle başvurulması gereken bir yoldur. Diğer taraftan, cerrahi olmayan rinoplasti'nin yapabileceklerinin ötesindeki istekleriniz varsa ya da sadece kalıcı bir düzeltme istiyorsanız, anatomik problemlerinizi düzeltip yeni bir görünüme kavuşmanızı sağlayan cerrahi rinoplasti daha iyi bir seçenek olacaktır.
 4. Dolgu Rinoplasti geçicidir. Bu da bakış açınıza bağlı olarak avantaj ya da dezavantaj olabilir. Artefill ya da silikon gibi kalıcı dolgular kullanılmadıkça, ki birçok ciddi komplikasyonların oluşması nedeniyle biz bunu önermiyoruz, bu işlemin 1-2 yılda bir tekrarlanması gerekmektedir. Farklı bir burun ile işlerin nasıl gideceğini görmek istiyorsanız ya da sonuçlardan beklediğiniz gibi memnun kalmazsanız, bu durumun en azından geçici olduğunu bilirsiniz. Öte yandan bazı kişiler tek bir kalıcı dolgu uygulamasından daha memnun kalabilir. Bu yüzden onlar için cerrahi rinoplasti daha iyi bir seçenek olacaktır.
 5. Dolgu Rinoplasti cerrahi rinoplasti kadar etkili değildir. Eğer estetik açıdan düzeltilmesini istediğiniz uzunca bir listeniz varsa, kalıcı veya etkili bir değişim arıyorsanız, eğer beklentileriniz çok yüksekse, bu uygulama ile hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Yukarıda belirtiğimiz gibi, cerrahi olmayan rinoplasti anatomik problemlerinizi sadece gizler, düzeltemez. Cerrahi olmayan  rinoplastinin yapabileceklerinin de bir sınırı vardır ve sonuçları geçicidir. Bu yüzden, cerrahi ya da cerrahi olmayan rinoplasti açısından seçtiğiniz uygulamanın beklentilerinizi karşıladığından emin olun.

Dolgu Rinoplasti için en iyi sıvı dolgular nelerdir?

JUVEDERM, Restylane, Perlane, ve Radiesse dolgu rinoplasti uygulaması için iyi birer dolgu maddeleridir. Eğer ilk defa yaptıracaksanız, geri dönüşümlü olması ve problem yaşanma sıklığının azlığından dolayı JUVEDERM ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. JUVEDERM ile elde ettiğiniz sonuçtan memnun kalırsanız, bir dahaki sefere daha uzun süreli etki için Radiesse’yi deneyebilirsiniz. Radiesse diğer dolgulardan daha fazla dayanır, ancak topaklanmaların görülme oranı daha yüksektir ve geri dönüşümlü değildir ki bu yüzden bu dolgu ile başlamanızı önermiyoruz.

Konu ile ilgili videoyu youtube kanalı üzerinden linke tıklayarak izleyebilirsiniz.


Dolgu Rinoplasti için en kötü dolgular hangileridir?

Artefill, PMMA, ve silikon gibi kalıcı dolgular iyi birer seçenek olmayacaktır ve cerrahi olmayan Rinoplasti için hiçbir zaman kullanılmamalıdırlar. JUVEDERM, Restylane, ve Radiesse gibi geçici dolgularda görülme olasılığı oldukça düşük olan, ancak bu tip kalıcı dolgularda kabul edilemeyecek kadar yüksek oranlarda topaklanma, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar gibi birçok komplikasyon meydana gelmektedir. Ayrıca eğer istenmeyen bir şekil meydana gelirse, bu dolguları tamamen çıkartıp temizlemenin herhangi bir yolu olmadığından, ömür boyu bu şekilde yaşamanız gerekecektir.

Ayrıca dudak dolgusu yazımızı da mutlaka okumalısınız.