izmirde karın germe ile estetik

Karın Germe Nedir? Nasıl Yapılır? İzmir’de Karın Germe Yaptıracaklara Tavsiyeler

“Karın Germe” olarak da bilinen “Abdominoplasti ameliyatı dünyada birden fazla doğum sonrası aşırı sarkık derilerinden ve karın çatlaklarından kurtulmak isteyen kadınların ve aşırı kilo kaybı yaşamış erkeklerin en gözde uygulamalarından biridir. İzmir’de karın germe ameliyatı konusunda bize güvenebilirsiniz.

Fazlalık deri çıkarıldığında tüm karın, bel çevresi, göbek deliği ve bel hatlarınız şekillenecek, karnınız düzleşecek ve karın kaslarınızın işlevi düzelecektir. Bunun sonucunda, genellikle egzersiz esnasında nefes alış verişinizi güçlendirecek ek bir etki de yaratılmış olmaktadır. Karın germe ameliyatının en önemli kısmı, ayrılmış karın kaslarının (diastasis recti) düzeltilmesi için bu kasların onarılmasıdır. Çünkü karın kasları, birden fazla doğum sonrasında sıklıkla görüldüğü gibi, eğer fazla miktarda birbirlerinden ayrılmışsa karnı düz tutmada etkili olamaz. Ayrıca iyi bir şekilde iyileşmemiş olan sezaryen yara izlerinin de karın germe işlemi esnasında estetik olarak düzeltilmesi hastaya ek bir fayda sağlamaktadır.

Abdominoplasti”, “Mini-Abdominoplasti” ve “Liposculpting” ameliyatları, evrensel kozmetik vücut şekillendirme cerrahisi alanında kabul görmüş en yenilikçi yöntemler kullanılarak, benzersiz düzeydeki detaycılık ve profesyonellikle, ameliyatın son aşamasına kadar İzmir estetik doktoru Doç.Dr. Hakan Kerem tarafından gerçekleştirilmektedir. Aşağıda sizlere rehberlik etmek amacıyla listelenmiş olarak yer alan uygulamalarımızla ilgili kısa bilgilendirmelerden faydalanabileceğiniz gibi, dilediğiniz zaman 0-(232)-421-2644 / 0-(530)-791-2644 numaralı telefonlardan randevu alarak size özel bir muayene talep edebilirsiniz.


Karın Germe ameliyatının hedefleri nelerdir?

  • Karın bölgesindeki fazlalık sarkmış deriyi çıkarmak,
  • Ayrılmış karın kaslarını (rektus diastasis) düzeltmek ve karın kaslarına pozisyonunu ve fonksiyonunu geri kazandırmak,
  • Kadınlarda, kalça ve bel bölgesine daha genç, feminen (kadınsı), yarı-kum saati veya kum saati görüntüsünü geri vermek,
  • Erkeklerde ise daha sıkı, daha maskülen (erkeksi) bir karın ve bel bölgesi oluşturmak. Detaylı bilgiyi diğer sayfamızı ziyaret ederek mutlaka okumalısınız.

Karın Germe uygulaması için dikkat edilmesi gereken noktalar:

Plastik cerrahınız komple bir karın germe, mini karın germe ya da liposuction işlemlerinin size faydası olup olmayacağını belirlemek adına aşağıdaki faktörleri değerlendirecektir:

  • Karın bölgesindeki gevşek, fazlalık deri miktarı ve çatlak izlerinin şiddeti,
  • Göbek deliğindeki bozulma ve gevşeme miktarı,
  • Rektus kaslarındaki kas ayrılma derecesi,
  • Bel çevresindeki yağlanmanın fazla olmasından kaynaklı “kareleşme” miktarı.

Abdominoplasti yerine bir Liposuction ameliyatı yaptırabilir miyim?

En kısa cevap şudur: “kişiye göre değişir”. Eğer çocuk doğurduysanız, özellikle de birden fazla doğum yaptıysanız, sadece liposuction uygulamasının size yardımcı olma şansı neredeyse kalmamaktadır. Eğer çok fazla karın çatlaklarınız varsa, o sarkık cilt muhtemelen sadece liposuction uygulamasından sonra gerginleşmez ve hatta en kötü durumda daha da fazla sarkma yaşanabilir. Liposuction sadece yağ dokusunu uzaklaştırır, ancak esnemiş ve çatlaklar oluşmuş deriye ve/veya çocuk sahibi olduktan sonra en sık görülen durum olan ayrılmış karın kasları (diastasis recti) için hiçbir şey yapamaz. Liposuction ve karın germe uygulamalarının birbirinden çok farklı iyileşme dönemleri, riskleri ve maliyetleri ile bir o kadar da farklı sonuçları vardır. Bu yüzden sizin için hangi işlemin daha uygun olduğunu bilmeniz çok önemlidir.


Karın Germe ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Standart bir karın germe ameliyatı, ne kadar dokunun çıkarılması gerektiğine ve karın kaslarının onarılıp onarılmayacağına bağlı olarak yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. Eğer sezeryanlar, fıtık, safra kesesi ameliyatı, vb. gibi önceden geçirilmiş başka bir karın ameliyatınız varsa daha da uzun sürebilir.


Karın Germe ameliyatından sonra oluşan yara izi nasıl görünmektedir?

Ameliyatın yara izi, genellikle pantolon kıvrımının ya da bikini çizgisinin altında kalmakta ve tüm alt karın bölgesi boyunca devam etmektedir. Çoğu zaman normal boyutlardaki bir iç çamaşırı ya da mayo yara izinizi tamamen kapatmaktadır. Yara izi kalıcıdır, herhangi bir iz kalmadan karın germe ameliyatı yapmak olanaksızdır, bu yüzden “yara izsiz” ameliyatı bulmak için boşa zaman kaybetmeyin. Liposuction daha küçük yara izi bırakmanın tek yoludur, ancak daha önce hamile kaldıysanız, liposuction uygulamasının istediğiniz sonucu verme şansı genellikle yoktur.


Karın Germe ameliyatı ağrılı mıdır?

Bu sorunun cevabı karın kaslarınızın ameliyatta onarılıp onarılmayacağına bağlı olarak değişmektedir. Eğer kaslarınız ciddi derecede ayrılmamışsa çok fazla kas onarımı içeren bir ameliyata göre işleminiz çok daha rahat geçecektir. Eğer birden fazla hamilelik geçirdiyseniz, en iyi sonuç için kas onarımı yaptırma ihtimaliniz yüksektir. Bundan emin olmanın tek yolu doktorunuzun karın ve bel bölgenizi inceleyebilmesi için muayene randevu almaktır. Çoğu zaman fiziksel bir muayeneden sonra kas onarımının gerekliliğine karar vermek mümkün olmaktadır. Birçok hasta, aşırı miktarda kas onarımı yaptırdıktan sonra bile evde alınan ağrı kesicilerle gayet rahat ettiklerini söylemektedir. Hastanede yatmayı ya da oral ağrı kesicilerin haricinde başka işlemleri gerektirecek kadar ağrılı vakalar çok nadirdir.


Karın Germe ameliyatından sonra ne zaman ayağa kalkabilirim?

Tamamen dik bir şekilde ayakta durabilmeniz ortalama bir hafta kadar sürebilir. Operasyondan sonra birkaç gün iki büklüm şekilde yürümeniz gerekebilir çünkü karın kaslarınız çok gergin ve şişkin olacaktır. Ancak deriniz esnedikçe her geçen gün daha dik durabileceksiniz.


Karın Germe ameliyatından sonra drenler takılacak mı?
Evet, drenler ameliyatın en gerekli kısmıdır. Dren olmadan, sızıntı şeklinde biriken kan ve serum sıvıları karnınıza dolar ve eğer çok fazla sıvı toplanırsa boşaltmak için ek bir işlem gerekebilir. Bu gibi sıvılara seroma denmektedir. Eğer dren takılmazsa, bu seromaları sıvı üretimi durana kadar birkaç hafta boyunca her gün klinikte boşaltmak gerekebilir. Bu yüzden kimse dren takmak istemese bile seroma ile uğraşmaktan daha az sıkıntılıdır. Drenler genellikle 7-10 gün sonra çıkarılmaktadır ve biraz ekstra bakım ve dikkat gerektirse de bunların üstesinden gelmek oldukça kolaydır.


Germe ameliyatından sonra rapor almam gerekir mi?
Yaptığınız işteki fiziksel aktivitenize bağlıdır. Eğer çoğunlukla masa başı çalışıyorsanız, 10-14 gün içinde işinize dönebilirsiniz. Eğer ayakta çok duruyorsanız ya da 3-5 kg’ dan fazla ağır kaldırmanız gerekiyorsa, 3-4 hafta rapor almanız gerekecektir.


Ameliyatından ne kadar süre sonra spora başlayabilirim?

Yaklaşık iki hafta sonra hafif ve düşük egzersiz çalışmaları yapabilirsiniz ve sonraki iki hafta yavaş yavaş antrenman düzeyinizi arttırabilirsiniz. Ameliyattan sonra en az 6 hafta kadar direnç (makine veya serbest ağırlık) ya da karın egzersizleri yapmamalısınız.


Sigara kullanıyorum, karın germe yaptırabilir miyim?

Eğer çok sigara içiyorsanız herhangi bir elektif cerrahi, ama özellikle de karın germe ameliyatı olmamalısınız. Sigara iyileşme sürecini önemli ölçüde geciktirir, enfeksiyon, derin ven trombozu (bacaklarda pıhtı) ve PE (pulmoner emboli) gibi komplikasyonların oluşma riskini artırır. Konsültasyon muayeneniz esnasında sigara alışkanlıkları hakkında dürüst davranmanız çok önemlidir çünkü doktorunuz ameliyattan önce sigarayı bırakmanızı tavsiye edebilir.