Cildimiz kendiliğinden ölü deri üreten bir yapıya sahiptir. Bu ölü deriler dış etmenler ile de bir araya gelip ciltte lekelenmelere ve kirliliğe sebep olur. Bu yüzden de cilde düzenli olarak kimyasal peeling işlemlerinin yapılması gerekir. Bu işlemler sayesinde ciltte biriken ölü deri atılır ve cilt eskisi gibi temiz ve daha sağlıklı bir hale gelir. Evlerde yapılan peeling işlemlerinden çok daha kapsamlı ve profesyonel olan bu işlemler ile ciltte ciddi bir temizlenme ve tazelenme yaşanmaktadır.

Kimyasal Peeling Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Bu tarz işlemlerde kaç seans uygulanması gerektiğine genellikle ciltteki sorunun büyüklüğüne göre karar verilir. Cilt ne kadar problemli ise o kadar fazla peeling işlemi uygulanır. En ideal uygulama sayısı ise 6-7 seans olmaktadır. Düzenli olarak yapıldığında işlemin etkinliği artacak ve çok daha başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Kimyasal Peeling Kimlere Uygulanır?

Cilt dokusunun güzelleşmesinde oldukça etkili olan kimyasal peeling yan etkisi olmayan bir işlemdir. Bu yüzden de herkes rahatlıkla bu işlemi uygulatabilir. Tabi bu işlemin nerede, nasıl yapıldığı önemli bir konudur. Kişilerin mutlaka bu işlem için doğru adresi tercih etmesi gerekir. İşlemi mutlaka bu alanda tecrübeli ve uzman olan dermatologların yapması gerekir.

Kimyasal Peeling Nedir?

Ölü deriler son derece çirkin bir görünüme sahiptir ve beraberinde birçok cilt rahatsızlığını getirir. Bu sebeple de kişilerin bu ölü derilerden düzenli olarak kurtulması gerekir. Düzenli olarak diyoruz çünkü ne yazık ki cildimiz sürekli olarak bu ölü derileri üretmeye devam eder. Ölü derilerden kurtulmanın en önemli yollarından biri olan kimyasal peeling işlemi bir çeşit cilt üzerindeki ölü derilerden kurtulmak amacı ile uygulanan bir çeşit cilt soyma işlemidir. Derin bir şekilde ölü deriden kurtulma ve temizleme sağlar. Bu yüzden de peeling en fazla tercih edilen cilt bakım işlemlerinden biridir.

Kimyasal Peeling Hangi Alanlara Uygulanır?

Kimyasal peeling işleminin bu kadar tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden biri de uygulama alanlarının oldukça fazla olmasıdır. Bu işlem birçok alanda ve birçok sorunun çözümünde tercih edilir. Bu alanların neler olduğu konusunda bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;

Her türlü leke tedavisinde

İnce ve orta derecedeki kırışıklıkların onarılmasında

Akne ve sivilce izlerinin ortadan kaldırılmasında

Akne ve sivilcelerin tedavisinde

Gözeneklerin küçültülmesinde

Yüz asimetrilerinde

Kaba cilt yapısının düzeltilmesinde

Cilt yapısının genel olarak düzeltilmesinde, parlaklığının geri kazandırılması ve pürüzsüz bir görünüm elde edilmesinde

Kimyasal peeling işlemi gördüğünüz gibi birçok önemli cilt sorunun düzeltilmesinde son derece etkili olan bir yöntemdir.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?

İşlem öncesinde mutlaka işlem yapılacak olan kişinin cildinin iyi incelenmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Eğer kişinin cildi o anda bu işlem için uygunsa ancak kimyasal peeling uygulaması yapılır. Kontrol sonrasında dikkatli bir şekilde uygulama adımlarına geçilir. Bu adımlar ise şu şekildedir;

Öncelikle kişilerin cildi uygun bir solüsyon ile güzelce temizlenir ve işleme hazır hale getirilir.

Sonrasında cilde zararı olmayan bir kimyasal peeling ürünü uygulanır.

Uygulanan ürünün bir süre kişilerin cildinde beklemesi gerekir. Bu bekleme işlemi sonrasında da dikkatli bir şekilde ürün ciltten soyularak çıkarılır.

Burada ürün ile birlikte kişilerin cildindeki ölü derilerde birlikte alınır. Zaten işlemin amacı bu ölü derileri soymaktır.

Kimyasal peeling işlemi son derece kolay ve görüldüğü gibi riski olmayan bir işlemdir. Eğer cildinizin ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız sizlerde mutlaka bu işlemi uygulatabilirsiniz.

Ne Zaman Yapılmalı?

Ölü derilerin alınmasında oldukça etkili olan kimyasal peeling işlemi her mevsim kolaylıkla yapılabilen bir işlemdir. Ayrıca işlem sonrasında kişilerin uyuyup dinlenmesi ile çok daha etkili sonuçlar alındığı görülmüştür. Yani uygulama sonrasında evine gelen kişiler uyuyup dinlendiği zaman bu işlemin etkinliğini fazlası ile artıracaktır. Onun dışında zaten istenildiği zaman bu peeling işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir. Kimyasal peeling her zaman yapılabilen hem kolay hem de etkili bir işlemdir.

Kimyasal Peeling Neden Tercih Edilmeli

Peeling, kişilerin cildi için son derece önemli bir işlemdir. Cildimizde biriken yağ, kir ve ölü hücrelerin belirli aralıklar ile mutlaka ciltten atılması gerekir. Bunun için de kişiler evlerinde kendi çabaları ile peeling işlemi yapar. Ancak bu peeling işlemlerinden profesyonel yöntemlerde olduğu gibi etkili sonuç elde etmek çok mümkün değildir. Kimyasal peeling gibi işlemler ile çok daha etkili bir şekilde cilt temizliği sağlanabilmektedir. Bu yüzden de oldukça fazla bir şekilde tercih edilmektedir.

Bu tarz işlemler düzenli olarak yapıldığında birçok önemli cilt sorunu da önlenebilmektedir. Sonuçta düzenli olarak ciltten ölü deriler alındığında geride sağlıklı ve temiz bir cilt kalacaktır. Bu yüzden de bu işlemin mümkün olduğunca sık olarak yapılması gerekmektedir. Zaten işlemi bir kez yaptırdığınızda dahi ne kadar etkili olduğunu görecek ve bu işlemden vazgeçemeyeceksiniz.

Peeling Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi bir klinik ortamında uzman kişiler tarafından peeling uygulaması yaptırdığınızda aynı gün içinde gündelik hayatınıza geri dönebilirsiniz. İşlem sonrasında sadece dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunların neler olduğu konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz. Şöyle ki;

İşlem sonrası ciltte oluşabilen kabuklar soyulmamalıdır.

Hekiminiz tarafından önerilen kremler düzenli olarak uygulanmalıdır.

Mümkün olduğunca güneşten korunmalı ve direkt olarak temas edilmemelidir.

Kimyasal peeling işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken konular genel olarak böyledir. Bunların dışında işlem oldukça basittir.