Kepçe Kulak Estetiği

 

Otoplasti (Kepçe Kulak Ameliyatı) kulağa daha doğal ve daha az dikkat çekici bir görünüm sağlamak amacıyla kulağın kendi kıvrımlarına saklanmış küçük kesiler ile kıkırdakların yeniden şekillendirilmesini kapsayan cerrahi bir işlemdir.


Otoplasti genellikle olması gerektiğinden daha belirgin ve dikkat çekici bir yapıya sahip olan kulakların geriye doğru yaklaştırılması ile gerçekleştirilir. Her yaştan erkek ve kadınlarda uygulanabileceği gibi durumun ciddiyetine bağlı olarak 6 yaşından büyük çocuklarda da bu işlem uygulanmaktadır.


Otoplasti için iyi bir aday mıyım?

Kulakların olması gerektiğinden daha belirgin görünmesinde rol oynayan iki anatomik sebep vardır ve bunlar plastik cerrahlar tarafından çözüme ulaştırılmaktadır:

  1. Büyük konkal hazne. Parmağınızla kulağınızın arkasından ittirdiğinizde hissettiğiniz içbükey kıkırdak parçasıdır. Çok büyük bir konka, kulağın dışarıya çıkıntılı olmasındaki en yaygın nedendir. Bu yüzden, konkal kıkırdağın kesilmesi otoplasti ameliyatlarında kullanılan en yaygın tekniklerden biridir.
  2. Antihelikal kıvrımın yokluğu. Normal bir kulakta 2 katlı kıkırdak bulunmaktadır. Biri kulağın üst kenarına dışarıya doğru ve bir diğeri de bunun içerisine doğru kıvrılır. İçte bazen hiç kıvrım yoktur bazen de bu kıvrım düzdür ve bu kulağın olduğundan daha büyük ve yayvan görünmesine neden olur. Antihelikal kıvrımın düzeltilmesi veya büyütülmesi otoplasti ameliyatlarında kullanılan çok yaygın bir tekniktir.

Otoplasti Ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Otoplasti ameliyatları, operasyonun zorluğuna bağlı olarak ortalama 2-3 saat arasında sürer. Konkal kıkırdağın düzeltilmesini ve yerine oturtulmasını içeren basit bir yapıştırma işlemi yaklaşık 2 saat sürmekte iken, konkanın yerine oturtulması ve antihelikal kıvrımın yeniden yapılandırılmasını içeren daha karmaşık bir vaka yaklaşık 3.5-4 saat sürmektedir.


Kepçe Kulak Ameliyatı işleminden sonraki iyileşme dönemi nasıldır?

Otoplasti sonrası iyileşme oldukça basittir. Her yaştaki otoplasti hastası işlemden sonra aynı gün kafa sargısı ile evine rahatça dönebilmektedir. Çoğu plastik cerrah bu sargıyı birkaç gün içinde (bazı durumlarda bir hafta kadar) çıkarmanızı önerecektir. Bandajı çıkardıktan sonra, sonuçları hemen görmek mümkündür. Küçük morarmalar ve şişlikler olabilir, ancak kulaklarınız bu aşamada bile harika görünecektir. Cerrahınızın tercihine bağlı olarak dikişler alınmayabilir. İlk sargılar çıkarıldıktan sonra duş alıp yıkanabilirsiniz ve doktorunuz büyük olasılıkla kulaklarınızı korumak amacıyla akşamları yatarken basit bir saç bandı veya tenisçi bandı ile sadece kulağınızı kapatmanızı önerecektir.