Meme implantlarını (silikonları) çıkartmak hafife alınmaması gereken zor bir karardır, çünkü diri ve çekici meme şeklini implantın destekleyici dolgusu olmadan, özellikle de eski implantlarda, korumak oldukça zor olabilir.


Ancak, gerçekçi beklentilere sahip, bu işlemin risklerinin ve faydalarının farkında olan, implantlara kıyasla başka alternatiflerin de olduğunu bilen ve implantlarını çıkarttırmaya karar veren çoğu kadın da son derece mutludur.


Meme implantların en yaygın çıkarılma nedenleri nelerdir?

İmplantlarını çıkarttırmayı seçen birçok kadının farklı farklı sebepleri vardır ve bazı yaygın sebepler şunlardır:

  • İmplantlar çok eskiyse. Meme implantları zaman içinde eskiyip yıpranabilirler ve bu durumdan kaynaklanabilecek riskleri önlemek amacıyla 10-15 yılda bir değiştirilmeleri gerekebilir. Bazı kadınlar bu durumda implantlarını değiştirmek yerine çıkarttırmayı tercih edebilmektedir. Bu kararı veren kadınların çoğu genellikle daha ileri yaşlarda olan ve memelerinin görüntüsü artık onlar için çok önemli olmayan kadınlar olmaktadır. Eğer meme şekliniz sizin için hala çok önemliyse, implantlarınızı yenisiyle değiştirmek yerine tamamen çıkartmayı kesinlikle düşünmemelisiniz.
  • İmplantlar çok büyükse. 40’lı yaşlarındaki kadınlara kıyasla 20’li yaşlarındaki kadınlar daha büyük ve yüksek profilli implantları tercih etmektedirler. Bu yüzden yıllar önce taktırdığı implantları yıllar sonra çıkarttırmak kadınlar için olağan bir durumdur. Bunların yanında, yoga, sörf veya koşu gibi aktivitelerde yer alarak yaptıkları hayat tarzı değişiklikleri, bazı kadınları implantlarının çıkarılması veya göğüslerini küçültmek adına implant değişimini düşünmeye itebilir.
  • İmplantlar çok sarkmışsa. Ne yazık ki, tüm memeler ve meme implantları yaşlandıkça sarkmaya mahkumdurlar ve bazı kadınlar meme dikleştirme yöntemindense implantlarını çıkarttırmayı düşünebilmektedirler. Birçok kadın implantlarını çıkarttırdıktan sonra meme dikleştirme işleminden müthiş fayda görmektedirler çünkü memeler içlerinde destekleyici bir dolgu olmadan zamanla daha da çok sarkmaktadır. Böyle bir durumda, eğer ki genç ve çekici görünümünüzü geri elde etmek adına meme dikleştirme ameliyatı olmadan implantlarınızı çıkarttırdıysanız, gerçekçi beklentilerinizin olması nihai sonuç açısından oldukça önemlidir
  • İmplantlar sönmüşse. Serum fizyolojik implantları, özellikle de 6-7 yıldan daha eski olanlar, zamanla yavaş yavaş ya da yırtılma halinde çok çabuk bir şekilde sönerler. Bu duruma düşen bazı kadınlar hemen implantlarını çıkarttırmaktadırlar. Ancak yukarıda da anlatıldığı üzere bu işlemi sadece zamandan ve paradan tasarruf etmek adına yaptırmadığınızdan emin olmalısınız çünkü implantları çıkarttırmak ile değiştirmek arasında bazen çok büyük maddi farklılıklar olmayabilmektedir.
  • İmplantta bir problem varsa. İmplantlar belirlenen ömürlerine ulaşmışsa (10-15 yıl silikon, 6-8 yıl serum fizyolojik implantlar) ve hala değişim ya da çıkarma işlemi yapılmamışsa bazı problemler yaratabilirler. Eski implantlarla ilgili en yaygın problem kapsül kontraktürü problemidir; implantların tekinde ya da ikisinde birden fark edilir ve şekil değişikliği ile sertlik meydana gelir. Bu sorunu yaşayan bazı kadınlar kontraktürü düzeltmek yerine implantı çıkarttırmayı tercih edebilirler.

İmplantlarımı komple çıkarttırmalı mı veya küçülttürmeli miyim?

İmplantların küçültülmesi ve beraberinde meme dikleştirme ameliyatı olunması daha iyi bir estetik sonuç vereceğinden herhangi bir sorun olmaz. İmplantları komple çıkarttırmak daha çok sarkmaya neden olur ve bu da cerrahınızın memenize yeniden şekil vermesini, doğal bir dekolte ve daha diri bir görüntü vermesini çok zorlaştırır. Bu durum birçok kadının karar vermeden önce pek de farkında olduğu bir durum değildir, bu yüzden beklenmedik sonuçlarla karşılaşmak ve hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız, lütfen işlemden önce cerrahınızla beraber beklentilerinizi gözden geçirin. İmplantlarınızı yenisi ile değiştirmemek üzere tamamen çıkarttırmak ve dikleştirme işlemi gibi herhangi bir destekleyici ek estetik operasyon yaptırmamak her zaman memelerinizin daha yaşlı, düz ve sarkık görünmesine neden olacaktır. Bu durum, bu kararı vermeden önce anlamanız ve barışık olmanız gereken bir durumdur.


İmplantlar çıkartıldıktan sonra, geleneksel meme dikleştirme operasyonundan farklı başka uygulamalarda var mıdır?

Doç.Dr. Hakan Kerem, uygun hastalarda sadece tek bir yara izi ile meme dikleştirme uygulamasını sıklıkla tercih etmektedir. Bu uygulama, geleneksel meme dikleştirme operasyonunda olduğu gibi klasik çapa desenli izler bırakmaktansa memenin sadece altından tek bir yara izi ile daha genç ve canlı bir görünüm sunmaktadır. Bu uygulama için maalesef herkes iyi bir aday değildir, bunu değerlendirilmek üzere lütfen bir muayene randevusu alınız.


Meme implantları çıkarıldıktan sonraki iyileşme sürecini ne kadardır?

Meme implantlarının çıkarılması işlemi rahatsızlık hissi ve dinlenme süresinin çok az olduğu, hiçbir dikişin alınmadığı, oldukça basit bir uygulamadır. Çoğu kadın hemen hemen tüm normal faaliyetlerine birkaç gün içinde geri dönebilmektedir.