Meme Küçültme Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Klinik olarak “redüksiyon mammoplasty” operasyonu adıyla bilinen meme küçültme, vücudun geri kalan kısımları ile olan orantısını ve harmonisini düzeltmek amacıyla memelerin boyutunu ve ağırlığını azaltmak için tasarlanmış bir plastik cerrahi ameliyatıdır.

“Liposuction Meme Küçültme” olarak da bilinen “İzsiz Meme Küçültme” uygulaması, işlem sonrası belirgin yara izi miktarını ve iyileşme sürecini en aza indirdiği için geleneksel göğüs küçültme ameliyatlarına alternatif isteyen kadınlar arasında popülerlik kazanmaktadır. Meme küçültme ameliyatı, yara izli veya izsiz olarak, bütün kozmetik meme uygulamaları arasında en yüksek memnuniyet oranına sahiptir. Bu yüzden amaçlanan hedefleri ve sınırları iyi anladığınız sürece hiçbir seçiminizde terslik yaşamazsınız.

Meme Büyütme” ve “Meme Küçültme” ameliyatları kliniğimizin bir numaralı uzmanlık alanıdır. En yenilikçi teknikleri, en az iyileşme süresi ile en güvenli ortamda sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz. Listelenen tüm işlemler, evrensel kozmetik meme cerrahisi alanında en çok kabul görmüş tekniklerle, benzersiz düzeydeki detaycılık ve profesyonellikle Doç.Dr. Hakan Kerem tarafından gerçekleştirilmektedir. Aşağıda sizlere rehberlik etmek amacıyla listelenmiş olarak yer alan uygulamalarımızdan bilgi alabileceğiniz gibi, dilediğiniz zaman 0-(232)-421-2644 / 0-(530)-791-2644 numaralı telefonlardan randevu alarak size özel bir muayene talep edebilirsiniz. Dilerseniz konu ile ilgili youtube üzerinden Meme küçültme ameliyatında en az iz bırakacak olan yöntemler hangileridir? videosu ile yine youtube üzerinden Meme küçültme ameliyatı nedir? Hangi hastalar bunun için başvururlar? videosunu izleyebilirsiniz.

Meme Küçültme için iyi bir aday mıyım? İzmir’de Meme Küçültmek İsteyenlere Tavsiyeler

Göğüs küçültme operasyonu için en uygun adaylar…

 • Boyun ve omuzlarının üstündeki ağır yükten kurtulmak için daha küçük ve daha hafif memeleri olmasını arzu eden kadınlar,
 • Bir yılı aşkın süredir kilo kaybetmek ve omuz kaslarını güçlendirmek için çaba harcamalarına rağmen sürekli boyun, sırt ve omuz ağrısı çekenler,
 • Memelerinin büyüklüğü ile ilişkili boyun ve omuz ağrısını rahatlatmak için fizik tedaviye ihtiyacı olanlar,
 • Daha normal giysiler giymek isteyenler,
 • Memelerinin büyüklüğü hakkında rahatsızlık hissedenler,
 • Memelerinin daha canlı, biçimli ve küçük olmasını adına belirgin bir yara izi oluşması fikri ile barışık olan hanımlardır.

Ne tür göğüs küçültme uygulamaları mevcuttur?

 • İzsiz Meme Küçültme. Liposuction göğüs küçültme olarak da bilinen izsiz göğüs küçültme ameliyatı, itici yara izleri olmadığından ve iyileşme sürecini hızlandırarak işe daha çabuk dönmenizi sağlayacağından geleneksel göğüs küçültme ameliyatına oranla daha az invazif bir uygulamadır. Ancak herkes bu uygulama için uygun aday değildir, sizin için en iyi uygulamaya karar vermeden önce lütfen Plastik Cerrahınızdan size özel bir muayene randevusu alınız.
 • Kısa-İzli Meme Küçültme. Ayrıca “Lollipop Lift” yada “Vertical Skar Meme Küçültme” olarak da bilinen bu uygulama orta düzeyde sarkması olan orta büyüklükteki memelere sahip kadınlar için kullanılmaktadır. Bu uygulama sonucunda meme başı çevresinde yara izi oluşmaktadır. Eğer sarkma miktarınız fazla ya da memeleriniz çok büyükse bu uygulama için uygun bir aday olamayabilirsiniz. Bunun için bir Plastik Cerrah ile görüşmek için lütfen muayene randevusu alınız.
 • Çapa-İzli Meme Küçültme. Aynı zamanda “Wise-pattern meme küçültme” yada “Geleneksel meme küçültme” olarak da bilinen Çapa-izli göğüs küçültme, çok sarkmış büyük göğüsler için en iyi tekniktir. Kısa-iz tekniğinin tam tersine memenin alt katlanma yerinde fazladan bir iz oluşturur ancak sadece bu teknik ile çok fazlaca kaldırma ve hacimde küçülme ile, gerektiğinde yuvarlak ve daha iyi şekilli bir meme oluşturulabilmektedir.
 • LaserBra Dikleştirme. LaserBra dikleştirme tekniği az sayıdaki eğitimli cerrahın uygulayabileceği bir yöntemdir. Çapa (anchor) dikleştirme uygulamasındaki yara izleriyle aynı izler oluşur. Ancak bu teknikte fazlalık deri çıkarılıp atılmamakta, bunun yerine lazer yardımıyla kendi dokunuzdan sağlam, güçlü ve kalıcı bir iç-sutyen yapı oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu içteki sutyen yapı ek bir destek sağlayarak diğer tekniklerden daha uzun süre dayanabilecek olağanüstü bir şekil oluşturur.
 • Daire Dikleştirme (Circle lift). “Circumareolar dikleştirme”, “periareolar dikleştirme” yada “donut dikleştirme” olarak da bilinen daire dikleştirme işlemi, yalnızca orta derecede sarkması olan göğüsler için harika bir yöntemdir. Bu tekniğin en büyük avantajı sadece meme başının dış çevresi etrafında, tamamen iyileştiğinde oldukça belirsizleşen bir yara izi oluşturmasıdır. Bu tekniğin başlıca dezavantajı ise ölçülü kullanılmasının gerekmesidir. Daire dikleştirme uygulaması eğer 2-3 cm’den daha yüksek bir dikleştirme sağlamak için uygulanırsa yara izi zamanla genişleyebilir. Eğer esas amacınız göğüslerinizin boyutunu ve ağırlığını azaltmaksa, bu sizin için uygun bir işlem değildir.

İzsiz bir Meme Küçültme uygulaması var mıdır?

Hayır, hiç iz olmadan yapılabilen bir göğüs küçültme işlemi tam olarak yoktur. Ancak izsiz meme küçültme adı verilen bir uygulama bulunmaktadır ve bu uygulama bazı kadınlar için geleneksel yönteme göre daha iyi bir seçim olabilir. Meme sarkmaları fazla gevşek deri ve gevşek bağ dokusu yüzünden meydana gelmektedir. Sarkık bir memeyi dikleştirmek için fazla deri alınmalı ve gevşek bağ doku içten gerginleştirilmelidir. Kesiler yapmadan bu işlemlerin gerçekleştirilmesi imkansızdır ve unutulmamalıdır ki yapılan tüm kesiler mutlaka iz bırakarak iyileşirler. Meme dikleştirme ameliyatı olmuş kadınların pek çoğu sonuçlardan oldukça memnundur. Ayrıca kalan izlerin, daha şekilli ve diri göğüsler için son derece makul bir sonuç olduğunu düşünmektedirler.

“İzsiz” meme küçültme, genellikle meme kaldırma ameliyatı olarak pazarlanır, ancak bu uygulama sadece hacim azaltma ile ilgilidir, gerçek bir kaldırma işlemi ile ilgili değildir. İzsiz göğüs küçültme, memede dikleşme veya sıkılaşma yaratmaz. Bunun tam aksine, birçok durumda daha çok sarkmaya yol açabilmektedir. İzsiz göğüs küçültme, çok büyük göğüslerde geleneksel yöntemlerde ortaya çıkan riskler ve dinlenme süreci olmadan ağırlığı ve boyutu azaltmak için mükemmel bir yoldur ancak meme kaldırma ile karıştırılmamalıdır.

Ayrıca Göğüs büyütme ve İzsiz meme küçültme makalelerimi de okumanızı tavsiye ediyorum.