Revizyon Rinoplasti, daha önce ameliyat edilmiş kişilerde bu ilk (primer) rinoplasti ameliyatından sonra oluşan komplikasyonları düzeltmek için yapılan bir uygulamadır. Revizyon Rinoplasti ameliyatları genellikle ikincil, üçüncül, dördüncül rinoplasti ve benzeri olarak da adlandırılır.


Revizyon Rinoplasti yaptırmanın en yaygın nedenleri nelerdir?

  1. Fazlalık burun sırtı kamburu veya “Polybeak Deformitesi”. Fazlalık burun sırtı kamburu, Revizyon Rinoplasti’nin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu kambur görüntüsü bazen çok belirgin olabilmekte, bazen de “polybeak şekil bozukluğu” olarak adlandırılan bu deformite burun ucunun hemen üzerinde beli belirsiz bir şişlik şeklinde olabilmektedir. Polybeak deformitesinde, nazal septum üzerinde küçük bir kıkırdak parçası fazlalık kalmıştır ve bu durum buruna hafif sarkık ucu olan çok hafif “gaga” görünümü vermektedir. Revizyon Rinoplasti ameliyatlarında deneyimli bir estetik cerrah için bu düzeltilmesi oldukça kolay bir problemdir ancak başka bir ameliyat gerektirir. Birçok cerrah fazlalık kıkırdağı küçültmek için steroid enjeksiyonlarına başvurmaktadır, ancak bu yöntem nadiren başarılı olmakla beraber cilt atrofisi veya hipopigmentasyon (açık renk lekeler) gibi önemli riskler taşımaktadır.
  2. Burun ucunun yetersiz şekillendirilmesi. Daha karakteristik ve küçük bir burun ucu isteğiyle rinoplasti olan hastaların çoğu ilk uygulamadan sonra burun uçlarının daha da küçük ve karakteristik olmasını dilerler. Revizyon işleminde, plastik cerrahınız burun ucunu istediğiniz sonuca ulaşmanız için yeniden şekillendirebilir. Revizyon burun ucu rinoplastisi işleminden sonra iyileşme ilk ameliyattan daha kısa sürer. Bu yüzden eğer sonuçtan memnun kalmazsanız, lütfen doktorunuza danışmaktan korkmayın.
  3. Burun köprüsünün çok dar olması. Bazen burun kemikleri birbirine çok yakın kaynarlar ve bu durumda burun çok daralır. Kötü tarafı plastik cerrahınızın bunu düzeltmek adına tekrar burnu kırması gerekmektedir. Ancak iyi tarafı ise işlemden sonra burnunuz çok çok daha iyi görünecektir. İkinci bir işlemden önce en az 6 ay ve hatta tercihen 12 ay beklemek çok önemlidir. Böylece burun kemikleri yenileme işlemi sırasında beklenmedik bir kırılma yaşanmayacak kadar iyileşmiş olacaktır.
  4. Solunum problemleri. Eğer solunum güçlüğü için rinoplasti ve/veya septoplasti olunduysa ve ameliyattan sonra hala solunum sorunlarınız varsa kendinizi yalnız hissetmemelisiniz. Septoplasti sonrası solunum problemleri ve sonrasında yenileme ameliyatları oldukça yaygındır. Orijinal septoplasti işlemi sırasında çoğu plastik cerrah muhafazakar bir yaklaşım sergilemenin en iyi yol olduğunu kabul eder. Böylece çok fazla kıkırdak kaybetme riski en aza indirilmiş olur. Ama yine de ilk ameliyattan sonra solunum yollarında hala çok fazla kıkırdak ve kemik var ise bazen biraz daha fazla almaktan başka bir seçenek yoktur. Septal cerrahi yenileme işlemi yetenekli ve tecrübeli bir el gerektirir. Bu yüzden plastik cerrahınızın ikincil rinoplasti operasyonlarında tecrübeli ve rahat olduğundan emin olun.
  5. Eyer (saddle-nose) deformitesi. Eyer deformitesi ilk ameliyat sırasında çok fazla kıkırdak alındığında burun köprüsünün gerçekten çökmesi ile sonuçlanan bir şekil bozukluğudur. Yukarıda solunum problemleri bölümünde de anlatıldığı gibi birçok cerrahın ilk seferde ne kadar kıkırdak çıkaracakları konusunda muhafazakar davranmalarının sebebi de budur. Eğer eyer burun yapısına sahipseniz burun iç desteğini geri kazandırmak için kulak arkasından ya da göğüs kafesinden bir parça kıkırdak almak zorunda kalınacaktır. Ancak emin olun ki deneyimli bir plastik cerrah görüntünüzü düzeltip tekrar eskisi gibi rahatça nefes almanızı sağlayacaktır.
  6. Başarısız sonuçlar. Bazen burunla ilgili bir problem olmasa da sonuçtan memnun kalmayabilirsiniz. Bu zaman zaman olabilen bir durumdur ve hem hasta hem de cerrah açısından moral bozucu bir olmaktadır. İstekleriniz gerçekçi olduğu sürece, birçok plastik cerrah isteğiniz gerçekleşene kadar size yenileme ameliyatları sunacaktır. Cerrahınızla sonuç hakkındaki gerçek düşüncelerinizi paylaşmaktan korkmayın, ödediğiniz şey için mutlu olmak hakkınız.

Revizyon Rinoplasti ameliyatı için iyi bir aday mıyım?

Rinoplasti işleminin sonucunu beğenmeyen hemen herkes revizyon burun ameliyatı için bir adaydır. Ancak bilinmesi gereken en önemli şey, revizyon işleminin sayısı arttıkça risklerin de artmakta olmasıdır. Deneyimli bir plastik cerrah, genelde hastaların çoğu ile herhangi bir sorun yaşamadan ikincil ya da üçüncül rinoplasti işlemini gerçekleştirebilir. Ancak en deneyimli doktorlar bile 4. ve 5. uygulamanın riskleri üzerinde uzun süre düşünürler. Sağlanacak faydaların risklere ağır bastığı zamanlar da vardır ve bunu sadece plastik cerrahınız size söyleyebilir.