“Hamilelik Sonrası Vücut Estetik Cerrahi İşlemleri” en popüler ve yüz güldürücü plastik cerrahi uygulamalarımızdandır.

Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi, geçirilmiş gebelikler sonucunda ortaya çıkan kozmetik problemleri tek bir ameliyatta ve tek bir iyileşme dönemi içinde çözüme ulaştırmaktadır. Daha orantılı bir sonuç, daha hızlı iyileşme ve problemleri tek seferde düzeltme çabası ile göğüs, karın ve kalça bölgeleri için birkaç farklı kozmetik uygulama özel bir sıralamayla aynı operasyonda gerçekleştirilmektedir. Anestezi süresinin uzama riskini arttıran fazla işlem sürelerinin önlenmesi bakımından ameliyathane verimliliği Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi ameliyatlarında oldukça önemlidir. Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi alanında deneyimli bir cerrah için operasyon süresi, öngörülemeyen veya hafifletici durumlar olmadıkça 3-5 saat aralığındadır. Birden fazla işlemin yer aldığı bir ameliyatı güvenle gerçekleştirmek ve ameliyatla düzeltme sürecini (iyileşme sürecini) de olabildiğince kısa tutabilmek, bu tip çoklu uygulamaların verimliliği açısından oldukça önemlidir.


“Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi” uygulamasının amaçları nedir?

 • Göğüslerdeki diri hissi, dolgunluğu, şekli ve göğüs dekoltesini geri vermek.
 • Karındaki fazlalık sarkmış deriyi düzeltmek.
 • Ayrılmış karın kaslarını (rektus diastasis) düzeltmek ve rektus kasına pozisyonunu ve fonksiyonunu geri kazandırmak.
 • Kalça ve bel bölgelerine genç, kadınsı, yarı-kum saati veya kum saati görüntüsünü geri vermek.

“Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi” uygulaması için dikkat edilmesi gereken noktalar:

Plastik cerrahınız aşağıdaki faktörleri değerlendirerek yapılması uygun olan cerrahi işlemlerin kombinasyonunu belirleyecektir:

 • Doğal meme dokusundaki sönme ve göğüsün üst bölümündeki dekolte kaybı miktarı.
 • Göğüslerdeki sarkma derecesi.
 • Karın bölgesindeki fazla deri miktarı ve çatlak izlerinin ciddiyeti.
 • Göbek deliğindeki bozulma ve gevşeme miktarı.
 • Rektus kaslarındaki kas ayrılma derecesi.
 • Bel çevresindeki yağlanmanın fazla olmasından kaynaklı “kareleşme” miktarı.

“Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi” göğüs, karın, bel ve kalça bölgeleri için beş ayrı kozmetik işlemin birleşimidir:

 1. Meme Büyütme

Hamilelik ve emzirme dönemi sonrasında meydana gelen en önemli değişikliklerden biri meme dokusunda oluşan sönmedir (atrofi). Bu özellikle göze hoş görünen güzel dekolte çizgisini veren göğsün üst kısmında oluşur. Bu kayıp meme dokusunu geri getirmek, doğal hatları ve dekolte çizgisini yenilemek için sık sık silikon meme implantları kullanılmaktadır. Eğer göğüslerinizde kendinizi rahat hissedeceğiniz miktardan daha fazla dolgunluk ve şekil kaybı varsa, silikon meme implantları kaybolan hacmi ve diriliği tekrar yerine getirmenin gayet güvenli ve en etkili yoludur.

 1. Meme Dikleştirme( Mastopexy)

Gebelik dönemi göğüslere iki kat fazla zarar verir. Sadece meme dokusunun atrofisine neden olmaz, aynı zamanda esneme ve sarkmaya da yol açar. Meme implantları kolay ve güvenli bir şekilde göğüslere hacim geri kazandırabilir ancak yalnızca meme dikleştirme ameliyatı sarkmaları ortadan kaldırabilir. Doğru seçimler ile özenli bir ameliyat yapıldığında, meme dikleştirme ve meme büyütme işlemlerinin aynı anda gerçeklerştirilmesi, her iki uygulamanın tek başına başaramayacağı son derece doğal bir sonuç ortaya çıkarabilmektedir.

 1. Karın Germe (Abdominoplasty)

Ne yazık ki, hamilelikte sadece göğüsler sarkmaz. Karın bölgesinde oluşan çatlak izleri ve gevşeyip sarkmış bir deri de genellikle buna eşlik eder. Karın derisi her hamilelik döneminde tekrar tekrar gerilir ve sonunda geri dönüşü olmayan bir noktaya gelinmiş olur (ne kadar spor yaparsanız yapın!). Bu durumda karın germe operasyonu bu şikayetleri ortadan kaldırabilmenin tek çaresidir.

 1. Karın Kaslarının Onarımı (Rectus Muscle Diastasis)

Karın bölgesinde hamilelik esnasında esneyip gevşeyen tek yapı karın derisi değildir. Karın kasları (Rektus abdominis) da en üst seviyeye kadar esner ve çoğunlukla tekrar etkili bir biçimde toparlanma gerçekleştiremeyerek karnı düz ve sıkı tutamayacak hale gelir. Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi işleminin karın germe (abdominoplasty) kısmında, rektus kasları onarılır ve hamilelik öncesi haline geri getirilir.

 1. Liposuction

Çoğu anne, kalçalarında ve iç bacakta kalan son hamilelik kilolarını vermekte zorluk çekerler ve liposuction işlemi bu inatçı yağlardan spor antrenörünüze göre (egzersizlerden) daha hızlı kurtulmayı sağlar!


“Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi” işlemlerinden sonra iyileşme dönemi ne kadar sürer?

 • Ameliyattan hemen sonra.

Çok yorgun hissedecek ve acı çekeceksiniz, ama daha iyi hissetmenizi sağlayacak güçlü ağrı kesiciler verilecek. Yeni karnınız sıkı olduğundan biraz iki büklüm yürümek zorunda kalacaksınız ve gün içinde biraz şekerleme yapmanın keyfini çıkaracaksınız.

 • Ameliyattan 3 gün sonra.

Ameliyattan sonraki 3. günde enerjiniz biraz geri gelecek ve eskisi kadar çok ağrı kesici almanız gerekmeyecek. Yürürken daha dik durabileceksiniz ve her şey daha az acı verici gelmeye başlayacak.

 • Ameliyattan 1 hafta sonra.
 1. ve 10. günler iyileşme periyodundaki dönüm noktasıdır. Acı hissinizin çoğu kaybolacak ve muhtemelen artık ağrı kesicilere ihtiyacınız kalmayacak. Dik durabilecek, yürüyebileceksiniz ve daha da enerjik hissedeceksiniz. Takılı olan dren ya da giysi çıkarılacak ve takip edeceğiniz çok az şey kalacak.
 • Ameliyattan 2 hafta sonra. Ameliyattan 2 hafta sonra yürüyüş ve hafif egzersizler gibi kolay aktiviteleri gerçekleştirebileceksiniz, ancak 6 haftaya kadar 5lbs den ağır kaldırmanıza izin verilmiyor. Isterseniz işinize (işiniz kaldırmayı gerektirmiyorsa) geri dönebilirsiniz ancak 1 ay kadar daha dinlenmiş olmayı dileyebilirsiniz (ki buda bizim tavsiye ettiğimiz bir süreç.
 • Ameliyattan 1 ay sonra.

Muhtemelen işe geri dönebilecek ve harika hissedeceksiniz! Gün içinde daha çabuk yorulduğunuzu hissedebilirsiniz, ancak normal yaşamınıza döndüğünüzde bu da geçecek. Yeni aldığınız kıyafetlerinize bayılacaksınız ve bu ameliyatı olduğunuza çok mutlu olacaksınız! (iyi ki bu ameliyatı olmuşum diyeceksiniz).


Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi” işlemlerinin sonuçları ile ilgili beklentim ne olmalıdır?

Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi uygulaması tüm plastik cerrahi ameliyatlarının bazen en çarpıcı sonuçlarını verebilmektedir! Daha dolgun ve diri göğüsler + daha düz ve sıkı bir karın = çok mutlu bir anne!