Liposuction nedir? Nasıl yapılır?

Dünyadaki tüm ülkelerde yıllardır en popüler iki kozmetik işlem olan Liposuction ve Meme Büyütme, kliniğimizdeki 1 ve 2 numaralı en özel uygulamalarımızdandır. Liposuction, her yılbaşı gecesinde karar verilen kilo verme, egzersiz ve doğru beslenme gibi hedeflere balıklama dalmaya yol açacak motivasyonu ve özgüveni sağlar. Doç.Dr. Hakan Kerem, liposuction uygulamasını farklı bir boyuta taşımakta ve uygulamalarını “liposuction”dan ziyade “liposculpture” olarak nitelendirmektedir.


İyi bir uygulama, artistik düşünce ve becerilerin yer almadığı hızlı bir yağ boşaltma ameliyatı değil, vücudu yeni bir forma sokup şekillendirmenin yöntemi olmalıdır. Bu yüzden Liposculpting uygulamaları, klinik pratiğimizin ana uzmanlık alanlarından biridir.

Bikini formunuza hızla kavuşmak istiyorsanız, hemen Doç.Dr. Hakan Kerem’den 0-(232)-421-2644 / 0-(530)-791-2644 numaralı telefonlardan sizin için özel bir muayene randevusu alın!..


En Başarılı Liposuction ve LipoSculpting Uygulamalarımız:

 • Liposculpting
 • Bel Bölgesi (Love Handles) Liposuction
 • Vaser Liposuction
 • Lazer Liposuction
 • Mikro Liposuction

Bu bölümde neler var?

Lütfen en çok ilgilendiğiniz konunun bağlantısı için aşağıdakilerden birine tıklayınız veya liposuction hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için okumaya devam ediniz.

Liposuction;


Liposuction neden bu kadar popüler?

Bu uygulamanın tüm dünyadaki en popüler kozmetik prosedürlerden biri olmasının çok iyi bir nedeni var: “çünkü işe yarıyor ve insanlar bunu yaptırdıkları için mutlu oluyorlar”. Liposuction ve liposculpture işlemleri, cerrahi olmayan diğer yağ eritme uygulamalarının yapamadığı düzeltmeleri, vücudun birçok bölgesinde gerçekleştirebilmektedir. Bu uygulama, sadece tek bir seansta, aşağıdaki bölgelerin tümünün görünümünü etkili bir biçimde düzeltebilmektedir:

 • Bel simidi (love handles - aşk tutamakları)
 • Sırt kıvrımları
 • Karın ve bel
 • Dış bacak (saddle bags)
 • İç bacak (diamond of light)
 • Diz ve ayak bilekleri
 • Kollar
 • Memeler

Liposuction teknikleri nelerdir?

 • Tumescent: Bu yöntem (Klasik Liposuction olarak bilinir), tüm diğer tekniklerin dayandığı altın standart bir liposuction tekniğidir. Lazer Liposuction gibi diğer tekniklerin Tumescent Liposuction yönteminden temelde daha farklı olduğu aslında çok yaygın bir yanılgıdır. Liposuction uygulamasının tüm formları, kılcal kan damarlarını daraltıp işlem sırasındaki kanamayı azaltan ve o bölgenin uyuşmasını sağlayan, serum fizyolojik, lidokain ve epinefrin içeren bir çözeltinin deri altına enjekte edildiği tumescent (şişirme) basamağına sahiptir. Tumescent çözeltisi olmadan uygulanan tüm liposuction uygulamaları çok ağrılı ve tehlikelidir. Bu yüzden tumescent (şişirme) basamağı, hangi teknik kullanılırsa kullanılsın her liposuction uygulamasının ana parçasıdır. Tumescent Liposuction tekniği, diğer tekniklerden farklı olarak sadece tumescent (şişirme) ve aspirasyon (yağı emme) basamağını içerdiğinden, diğer tekniklerden daha kısa sürer, genellikle daha düşük maliyetlidir ve iyileşme daha çabuk gerçekleşir.
 • Lazer Liposuction: Lazer Liposuction işleminin arkasında yatan ana fikir, normal liposuction uygulamasındaki aspirasyon basamağından önce fiberoptik bir lazer kanülü ile yağ hücrelerini eritmek ve üstteki deriyi gerginleştirmektir. Lazer Liposuction yönteminin Tumescent Liposuction yönteminden temelde daha farklı olduğu çok yaygın bir yanılgıdır. Lazer liposuction hala tumescent çözeltisinin kullanımını ve Tumescent Liposuction yönteminde kullanılan kanüllerin aynılarının kullanıldığı sıradan bir yağ aspirasyonu basamağını gerektirir. Tek fark aspirasyon ve tumescent çözeltisi arasındaki basamakta “lazer” kullanımıdır. Çoğu liposuction hastası için bu adım normal liposuction’dan daha iyi bir sonucun alınmadığı, aksine daha fazla zaman ve maliyete neden olan bir işlem demektir. Ancak sarkmaya yatkın olan kollar, boyun, iç bacak gibi bazı gölgelerde iyi bir seçim olabilir. SMART Lipo, Cool Lipo ve SLIM Lipo gibi diğer lazer liposuction sistemleri, rakip şirketler tarafından yapılan ama aslında aynı teknolojiyi kullanan sistemlerdir.
 • Power-Assisted Liposuction (PAL): Bu teknik liposuction kanülünü çok hızlı şekilde titreten özel olarak tasarlanmış bir el aletinin kullanımını gerektirir. Bu titreşim kanülün fibröz dokulara kolayca girmesini sağlar ve bu sayede yağların uzaklaştırılmasını hızlandırır. Bu birçok liposuction hastası için önemli bir avantajdır çünkü bu sayede daha kısa süren işlem, ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini kısaltır ve rahatsızlık hissini azaltır.
 • Ultrasonik Liposuction: Ultrasonik Lipo, Power-Assisted Lipo tekniğine çok benzer. Sadece mekanik titreşim yerine, cihazın ürettiği ultrasonik dalgalar kanülün dokulara kolayca girmesini sağlar. Ultrasonik yöntem, Power-assisted yöntemi kadar popüler değildir çünkü ultrason kanülleri hızla ısınmakta ve çok dikkatli uygulanmadığı takdirde deride hafif yanıklar oluşturma riski meydana gelmektedir. Bu risk, aynı zamanda Lazer Lipo yönteminde de olasılık dahilindedir.
 • Aqua Liposuction: Bu teknikte amaç, kanülün dokulara daha iyi girmesini sağlamak olan power ve ultrasonic liposuction yöntemlerine benzemektedir ancak Aqua Liposuction’ da bunu gerçekleştirmek için su kullanılmaktadır. Buradaki temel eleştiri, tumescent içindeki solüsyonun üzerine eklenen suyun, çözeltinin yoğunluğunu değiştirmesidir ve bunun sonucunda, eğer ameliyat esnasında hastalar çok dikkatli bir şekilde takip edilmezlerse, tehlikeli olabilen elektrolit anormalliklerine maruz kalmalarına sebep olmaktadır.
 • Tickle Lipo: Power-Assisted Liposuction tekniğine çok benzer, ancak titreşim aşamasını bir adım ileri götürerek hastaların acı yerine sadece titreşim (gıdıklanma) hissetmelerini sağlar. Bu teorikte daha rahatlatıcı bir teknik gibi görünse de yukarıda tartışıldığı üzere, cerrahi müdahale yapılan bölgeleri uyuşturmakla esas olarak tumescent çözeltisi sorumludur.
 • SLIM Lipo: SLIM Lipo, lazer liposuction’ın bir formudur ancak deri ve yağı daha belirgin bir şekilde hedefleyen patentli iki-lazer sistemi kullanarak bu rekabetten kendini ayırır. Diğer lazer lipo sistemleri dokuya sadece tek bir dalga boyu lazer uygularken, SLIM Lipo iki farklı dalga boyu lazer uygular. Bu özellikle kol, iç bacak ve boyun gibi liposuction sonrası deride sarkma eğilimli olan bazı bölgelerde, bazı hastalarda genel olarak daha iyi bir sonuca yol açabilir.
 • Mikro Lipo: Mikro Lipo, çene, çene altı, diz ve ayak bilekleri gibi vücudun hassas bölgelerindeki yağ hacmini azaltmak için, ultra ince kanüllerin kullanımını içerir. Bu bölgelerdeki yağ miktarı oldukça küçük olduğundan hata yapma payı da çok azdır. Bu yüzden çok daha hassas ve küçük kanüllerin kullanılması zorunludur. Micro Lipo, cildi gerginleştirdiği kadar yağı uzaklaştıramaz, bu yüzden bazen lazer liposuction kanülleri bu uygulamanın bir parçası olabilmektedir.

Hangi liposuction tekniği benim için en iyisidir?

Hastaların çoğu için, “Power-Assisted Tumescent Liposuction” en kısa işlem zamanı, en hızlı iyileşme süresi ve en düşük maliyeti ile en iyi sonucu vermektedir. Lazer liposuction kollar, iç bacak, boyun gibi vücudun sarkmaya yatkın bölgelerinde fazladan zamana ve maliyete değebilir, ancak diğer vücut bölgelerinde tumescent liposuction gibi iyi bir sonuç verebilecek en iyi teknik değildir. Doç.Dr. Hakan Kerem, genelde hasta ihtiyaçlarına cevap verebilecek birkaç farklı liposuction tekniğini, onlara göre özelleştirerek birleştirmektedir. Örneğin “Power-Assisted Liposuction” tekniğini karın bölgesi ve bel simidinden ciddi miktarda yağı çekerek yeni bir bel bölgesi şekillendirmek için kullanmakta, daha sonra uzaklaştırılması gereken fazla miktarda yağ olmayan ancak gergin olmasını istediğimiz kollar ve iç bacak için Lazer Lipo tekniğini kullanabilmekteyiz.


Liposuction için iyi bir aday mıyım? Liposuction için en iyi adaylar:

 • Genellikle bel simidi, karın ve iç bacak gibi belirli bölgelerinde görünümünü iyileştirmek isteyen erkekler ve kadınlar,
 • Hamilelik geçirmemiş veya tek bir hamilelikten sonra cildinde hiç sarkma olmayan kadınlar,
 • Sağlıklı bir yaşam tarzına “balıklama dalmayı” sağlayacak motivasyonu arayan erkekler ve kadınlar,
 • Fark edilir düzeyde bel simidi olan kadınlar ve erkekler,
 • Dış bacaklarında fark edilir fazlalıkları olan kadınlar,
 • Gıdısı olan erkekler ve kadınlar,
 • Vücut kitle indeksi (VKI) 29 veya daha az olan erkekler ve kadınlar. Ağır kilolu olmak ameliyat sonrası komplikasyon riskini arttırmaktadır. Ayrıca liposuction uygulamasının asla bir kilo kaybı programının yerini alabileceği düşünülmemelidir.

Liposuction sonrası baskılı bir korse giymek zorunda mıyım?

Evet, uygulamadan sonra en az 6 hafta yüksek kalitede bir korse giymek zorundasınız. Yüksek kalitede bir korse almak ve cerrahınızın talimatları doğrultusunda giymek uygulamanın en önemli aşamasıdır (hangi tekniğin kullanıldığından çok daha önemlidir). Korse şişliği kontrol altında tutar (rahatsızlık hissini azaltır) ve cildin daha yumuşak ve düzgün bir şekilde sıkılaşmasını destekler. Korse giymemek, daha fazla acı, şişkinlik ve deri altında topaklanmalara, çukurluklara ve diğer hat bozukluklarına neden olan aşırı yara dokusu için yüksek risk yaratır. Size konsültasyon muayenesi esnasında en kaliteli korseyi tavsiye edeceğiz.


Liposuction işleminden sonra ne zaman günlük yaşantıma dönebilirim?

Çoğu liposuction hastası bir haftadan daha az sürede, bazen birkaç gün sonra günlük yaşantılarına dönebilmektedir. Herkesin iyileşme süreci farklı olabilir. Bu nedenle bir hafta kadar rapor almanız sizin açınızdan daha iyi olabilir.


Liposuction sonrası sonuçları ne zaman görebilirim?

Hastaların çoğu ameliyattan sonra 2-3 hafta civarında güzel bir değişiklik fark edecektir ve bu değişiklik tam 6-9 ay boyunca giderek ilerlemeye devam edecektir. En ciddi sonuçlar şişliğin çoğu gittikten ve cildin büyük bir bölümü sıkılaştıktan sonra üç ay civarında alınır. Üç aydan önce daha mütevazi ancak fark edilebilir sonuçlar alınmaktadır.


Liposuction veya karın germe ameliyatlarından birine ihtiyacım var mı?

Bu soruya doğru cevap için kendinize şu soruları sormanız gerekir:

 • Yakın zamanda 15 kg’ dan fazla kilo kaybettiniz mi?
 • Birden fazla hamilelik yaşadınız mı?

Eğer tek bir soru için bile cevabınız evet ise, çok büyük olasılıkla cildinizdeki aşırı sarkma aşırı yağlanmadan daha önemli bir sorundur ve büyük ihtimalle Karın Germe işlemi ile daha iyi sonuç alma şansınız vardır.

Ayrılmış karın kaslarını onarmak ve fazlalık deriyi çıkarmak, sadece lipo ile mümkün değildir, ancak karın germe uygulaması bu problemi çözebilir. Daha önce ne kadar çok hamile kaldıysanız, ne kadar çok kilo kaybettiyseniz ve ne kadar çok çatlak iziniz varsa, arzu ettiğiniz sonucu sadece liposuction uygulamasının verme ihtimali de o kadar düşüktür. İyileşme süreci, karın germe uygulamasında liposuction uygulamasından daha uzundur. Bu yüzden eğer birkaç günden fazla bir süre istirahat etme imkanınız yoksa, liposuction belki de şimdilik karar verilmesi gereken bir uygulama olabilir. Eğer istediğiniz sadece kıyafetlerinize daha kolay girebilmekse, fazlalık deri ile bir süreliğine idare etmelisiniz. Daha sonraki  süreçte, daha uzun süre istirahat imkânınızın olduğu bir zamanda karın germe ameliyatı olabilirsiniz.

Eğer tek bir hamilelik geçirdiyseniz veya ortalama bir kilo kaybı yaşadıysanız ve çatlak izleriniz çok fazla değilse, sadece liposuction uygulaması ile güzel sonuçlar alabilecek kadar cilt elastikiyetinizin olabilme ihtimali vardır.

Bunu anlayabilmenizin tek yolu, Doç.Dr. Hakan Kerem’den sizin için özel bir muayene olabilmek için randevu almaktır. Cerrahımız cilt tonunuzu ve elastikiyetini, karın kaslarınızı ve tabii ki vücudunuzdaki yağ tabakasını inceleyerek hangi seçeneğin sizi daha iyi bir sonuca ulaştıracağını belirleyebilir. Aynı zamanda nihai kararı vermenize yardımcı olmak için yara izlerinde, ameliyatların risklerinde, iyileşme sürecinde ve maliyetteki farklılıkları beraber değerlendirme olanağınız olabilecektir. Liposuction ve karın germe ameliyatları, çok farklı şeyleri başarabilen iki çok farklı uygulamadır. Bu yüzden hangi uygulamayı seçmeniz gerektiğinden emin değilseniz, plastik cerrahınızın size bu farklılıkları açıkladığından emin olmanız gerekir.


Lipo kolesterolünüzü düşürebilir mi?

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin 2011 yılındaki toplantısında sunulan bir araştırmaya göre, lipo uygulaması kozmetik bir faydadan daha fazlasıdır. Araştırmacılar, lipo yaptırmadan önce yüksek trigliserid tanısı konmuş olan küçük bir grup hastada, trigliserid düzeylerinin %43 oranına kadar düştüğünü keşfetmişlerdir. Bu çok küçük ve sınırları olan bir çalışma olsa da ulaşılan sonuç yine de ilginçtir. Bu elbette ki kolesterolü yüksek olan herkesin koşa koşa gidip lipo yaptırmasına bir sebep değildir çünkü uygulama ile alakalı riskler de bulunmakta ve bu riskler yüksek kolesterole bağlı obezite ve kalp rahatsızlıkları gibi durumlarda katlanarak artmaktadır. Lipo sağlıklı bir yaşam ve kilonun asla yerini tutamaz, ama sadece daha iyi görünmekten başka faydaları da olabilir.