Kalın Deri Güzelliğe Engel Değil!

 

 

Kalın burun derisine sahip olduğu için birçok kişi burun estetiği olmaktan endişe duyar. Çünkü burunun istediği gibi olmayacağına dair birtakım şüpheleri vardır. Bu kişilerin sayısı azımsanamayacak kadar azdır.

 

 

Burun estetiğinde burun iskeletini oluşturan kemiklere ve kıkırdak dokulara şekil verilir. Daha sonraki aşamada ise burun derisinin bu şekli alması beklenir. Derisi ince olan hastalarda bu kesi işlemleri yapılırken büyük özen göstermek gerekir. Çünkü ince deri hasarı çok kolay belli eder. Kalın burun derisi olan hastalarda ise bu durum çok daha farklıdır. Deri kalın olduğu için kemik ve kıkırdak dokudaki deformasyonları ya da asimetri derinin altında gizlenir. Dolayısı ile göze batmaz.

 

 

Kalın derili burunlarda, kalınlığın en önemli nedeni subkutan doku adı verilen deri altındaki gevşek bağ dokusu, yağ dokusu ve kas tabakasının oluşturduğu katmandır. Burun ameliyatı sırasında burun cildi kemik ve kıkırdak dokudan sıyrılarak kaldırılır. İskelete gerekli şekil verildikten sonra tüm cilt boyunca ve çok dikkatli bir şekilde subkutan doku ciltten sıyrılır. Bu sıyırma işlemi ciltte en az %50 incelme sağlamak anlamına gelir. Bu tür burunlarda özellikle kıkırdak dokuya şekil verirken bol miktarda destekler konulur. Çünkü kıkırdak iskeletin direngenliğini arttırmak son derece önemli bir durumdur. Tabi ki de bu derinin inceltilmesi ile sorun ortadan kalkmaz. Bazen bu durum yeni sorunlara da ortam hazırlayabilir. Örneğin dikkatli ellerde yapılmamış bir inceltme işlemi sırasında cilt dolaşımı bozularak, ciltte kalıcı doku kayıpları yaşanabilir. Ayrıca cilt dolaşımı bozuk olan şeker hastalığı ya da benzeri sorunları olan hastalara bu işlemin asla uygulanmaması gerekir. Sigara, cildin kan dolaşımını belirgin olarak zayıflattığı için sigara kullanan hastalarda cilt inceltme işlemi yapılacaksa, hasta ameliyattan en az iki hafta önce sigara kullanmayı bırakmalıdır. Bu konudaki bir diğer sorun ise derinin altında yer alan iskelete bol gelmesidir. Böyle bir durumda kalındığı takdirde transkolumellar kesi hattında ve burun kanatlarının kenarındaki doğal oluklar kullanılarak, ameliyat sırasında mümkün olduğunca fazla deri çıkarılmaya çalışılır.

 

Kalın derili hastaların diğer hastalara göre çok daha uzun bir ödem dönemi yaşayacağını bilmeleri gerekir. En az 1 yıla ihtiyaç duyacaklarını da belirtmek isterim. Fakat bu durum kesinlikle istenilen bir buruna sahip olmanın önüne geçemez!

 

Burun Estetiği <--- hakkında bilgi için tıklayın