Lazer Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır?

Lazer Liposuction gevşek ve sarkmış deriyi sıkılaştırarak ve yağ depolarını eriterek belli bölgelerdeki hatları iyileştirmek için tasarlanmış hassas ve narin bir yöntemdir. Lazer liposuction uygulamasının yapılabildiği alanlar boyun, üst kol, karın, iç ve dış bacaklardır. Lazer lipo aynı zamanda çene, dirsek, diz ve ayak bilekleri mikro liposuction uygulaması sırasında da kullanılabilir. Lazer liposuction uygulamasının önemli avantajlarından biri lokal yada sedasyon anestezisi altında gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Ancak bu durum, liposuction alanında deneyimli bir plastik cerrahın gerçekleştirdiği tumescent liposuction için de geçerlidir.

 

Bu bölümde neler yer alıyor?

Lütfen okumaya devam ediniz veya daha ayrıntılı bilgi için 0232-4212644 numaradan size özel bir konsültasyon muayenesi için randevu alınız.

 

Lazer Liposuction cildi nasıl sıkılaştırır?

 

Lazer Liposuction uygulamasının tumescent (klasik) liposuction uygulamasından farkı nedir?

 

Lazer Liposuction ile ilgili en yaygın 5 efsane nedir?

 

Vücudun hangi bölgelerinde Lazer Liposuction en iyi şekilde uygulanabilir?

 

En iyi Lazer Liposuction cihazı hangisidir?

 

Lazer liposuction uygulaması cildi nasıl sıkılaştırır?

Cildi sıkılaştırmanın birçok farklı yolu vardır, ama lazer liposuction fiberoptik kanülü ile doğrudan dermisi ısıtmak en etkili yöntemlerden biridir. Dermisi ısıtmak, yoğun bir iyileşme sürecini ve kollojen üretimini tetikler, bu da zaman içinde cildi sıkılaştırır ve elastikiyetini geliştirir. Boyun, göğüs ve karın germe gibi cerrahi germe ameliyatları en etkili cilt germe tedavileridir ancak bu uygulamalar farklı riskleri, maliyetleri ve iyileşme süreçleriyle daha invasif yöntemlerdir. Cilt dıştan Thermage veya Ulthera gibi cerrahi olmayan birçok cihaz ile ısıtılabilir, ancak bu işlem lazer liposuction kanülünün içeriden uyguladığı doğrudan ısı kadar etkili olmayacaktır. Uygulama çok rahatsızlık verici ya da cildin üst düzeyini yakacak kadar ve belirgin yara izi bırakacak kadar riskli hale gelmeden cilde dışarıdan ne kadar enerji verilebileceğinin bir sınırı vardır. Isı dağıtımları ve ısı üretimlerindeki istikrar açısından iç fiberoptik cihazlar daha güvenilir bulunmaktadır. Kanüller ciltten içeri küçük kesiler yardımıyla yerleştirilmektedir ancak meydana gelen yara izleri çok küçük ve belirsiz olduğundan önemsizdir.

 

Lazer liposuction uygulamasının tumescent (klasik) liposuction uygulamasından farkı nedir?

Sanılanın aksine, lazer liposuction yöntemi geleneksel tumescent liposuction uygulamasından önemli ölçüde farklı değildir (tabii ki cerrahın bu işlemleri yaparken her iki teknikte de yetenekli ve tecrübeli olduğunu varsayarak). Her iki uygulama da benzer düzeyde rahatlık ve benzer bir iyileşme süreci sunar. Her iki uygulama da herhangi bir seviyedeki anestezi altında gerçekleştirilebilir. Lazer liposuction “normal” liposuction uygulaması gibi hala tumescent tekniğini kullanır ve lazer lipo ile erimiş yağların alınması daha kolay gibi görünse de gerçekte yağı uzaklaştırma açısından hiçbir fark yoktur. Ultrason lipo, power assisted lipo, ve titreşim teknikleri gibi erimiş ya da katı formdaki yağın kolay uzaklaştırılmasını sağlayan birçok teknik vardır.

 

Lazer liposuction ile normal liposuction arasındaki gerçek farklar şunlardır:

 

Lazer liposuction ek olarak bir yağ eritme ve cilt germe basamağını içerir. Bu ek adım iki uygulama arasındaki en önemli farktır. Her iki uygulama da tumescent ve yağ uzaklaştırma (veya aspirasyon) basamağına sahiptir ancak lazer lipo ek olarak fiberoptik kanülün deriyi ısıtmak ve yağı eritmek amacıyla yerleştirilmesi basamağına sahiptir. Bu ek basamağın vücudun sarkmaya yatkın olan belirli bölgelerini germede ek faydaları olabilmektedir. Ortalama bir lazer lipo uygulaması bu nedenle daha uzun sürmektedir. Pek çok deneyimsiz cerrah, zaman kazanmak adına bu ek adımda çok acele etmektedir ki bu da birçok problemin çıkmasına neden olabilecek bir durumdur.

 

Lazer liposuction klasik liposuction uygulamasına kıyasla sarkmaya eğilimli olan belli bölgelerdeki gevşek deriyi daha iyi toparlayabilir. Yukarıda açıklandığı gibi, lazer liposuction bazen normal liposuction’a göre fazladan faydalar sunabilir ama bu durum vücudun sarkma eğilimli olan belirli bölgeleriyle sınırlıdır. Lazer liposuction uygulamasının sıkılaştırma gücünden faydalanan en önemli bölgeler boyun, kollar ve iç bacaklardır. Karın, bel simidi, baldırlar ve kalça gibi derinin kalın olduğu geniş bölgelerde kullanıldığında normal liposuction kadar cildin sıkılaşmasında belirgin farklar yaratacak güçlü bir uygulama değildir.

 

Lazer liposuction vakaları uyutulmadan yapılabilir ama bu çok daha uzun sürer. Lazer liposuction ameliyatlarının uyutulmadan yapılabileceği doğru olsa da, bu tecrübeli bir plastik cerrahın ellerinde gerçekleştirilen herhangi başka bir liposuction tekniği için de geçerlidir. Hangi anestezi yönteminin kullanılacağı, hastanın ne kadar bilinçli olmak ve rahat hissetmek istediğine bağlı olarak değişir. Bu durum çok kişiseldir ve bunu lazer liponun bir “yararı” olarak görmek yanlıştır. Lazer liposuction uyutulmadan yapıldığında, bazı ek aşamalar dahil olduğu için, daha uzun süreceğini hatırlamalısınız bu yüzden kararınızı vermeden önce ameliyat masasında ne kadar yatmak istediğinizi düşünüp emin olmalısınız.

 

Lazer liposuction uygulamasında deride yanık oluşma risk vardır. Bu lazer liposuction uygulamasının genellikle gözden kaçırılan en belirgin farkıdır. Lazer liposuction fiberoptik kanüllerle ısıtma bileşenini içerir ve normal liposuction uygulamasında olmayan deride yanık oluşturma ihtimali vardır.

 

Lazer Liposuction ile ilgili en yaygın 5 EFSANE nedir?

 

Lazer liposuction normal liposuction uygulamasından daha kolay ve daha hızlıdır. Yukarıda açıklandığı gibi, lazer liposuction klasik tumescent liposuction uygulamasından ne daha kolay ne de daha hızlıdır. Lazer liposuction hastanın ihtiyaçlarına ve isteklerine göre liposuction tekniğini özelleştiren deneyimli bir cerrahın emrindeki bir araçtır sadece. Lazer ve tumescent lipo teknikleri dilerseniz lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir, her iki teknikte nispeten rahat uygulamalardır ve benzer bölgeler için gerekli olan iyileşme süreçleri çok benzemektedir. Lazer liposuction uygulamaları normal liposuction uygulamasından daha uzun sürmektedir çünkü fazladan bir yağ eritme ve cilt sıkılaştırma basamakları vardır.

 

Lazer liposuction normal liposuction uygulamasından daha “az-invazif”tir. Lazer liposuction normal liposuction uygulamasından daha “az-invazif” değildir. Her iki uygulamada lazer lipodaki ek lazer basamağı haricinde aynı teknikleri ve basamakları içermektedir. Her iki uygulamada da tumescent çözeltisi, kanüller için küçük kesiler ve yağ aspirasyon basamağı gereklidir. Ek olarak erimiş yağı uzaklaştırmak daha kolay gibi görünse de pratikte bu çok doğru değildir çünkü erimemiş yağı da aynı hassaslıkla alabilecek birçok cihaz vardır.

 

Lazer liposuction uyutulmadan yapılabilen tek yöntemdir. Bu hastalarına sadece bir tek liposuction tekniği sunan cerrahlar tarafından hastalara söylenen en yaygın satış stratejisidir ancak maalesef doğru değildir. Her türlü liposuction uygulaması, tecrübeli bir plastik cerrahın ellerinde lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir ancak üzerinde çalışılan bölgelerin sayısına, işlem sırasında aranan konfora ve işlem esnasındaki istenen bilinç düzeyine bağlı olarak bu her zaman doğru bir anestezi şekli olmayabilir.

 

Lazer liposuction normal liposuction uygulamasından daha az acıtır. Bu da sadece lazer liposuction uygulaması yapanların en yaygın satış stratejisi olarak kullandığı bir başka efsanedir. Ancak gerçek şudur ki, iyileşme zamanları birbirine çok benzer ve popüler görüşün aksine korseler lazer liposuction uygulamasında da en etkili sonuca ulaşmak için hala gereklidir.

 

Lazer liposuction ile normal liposuction’dan daha iyi sonuçlar elde edilir. Nihai sonucun kalitesi lazer lipo veya tumescent lipo yapılması ile çok az bağlantılıdır. Aslında en tecrübeli liposuction uzmanlarının birçoğu bu iki uygulamayı hemen hemen her hastada kullanmaktadırlar. Nihai sonuç çoğunlukla şu iki faktöre bağlıdır: 1) cerrahınızın aletlerini kullanmadaki becerisi ve detaylara verdiği önem 2) korsenizin kalitesi ve bunu ameliyattan sonra giymeye olan bağlılığınız.

 

Vücudun hangi bölgelerinde Lazer Liposuction en iyi şekilde uygulanabilir?

Vücudun belirli bölgeleri liposuction sonrasında, kilo kaybından sonra ve yaşlanmanın doğal süreci içinde gevşemeye ve sarkmaya daha yatkındırlar. Lazer liposuction yönteminin dermal ısıtma bileşeninden en çok fayda gören bu bölgeler şunlardır:

Boyun

Bollar

İç bacaklar

 

Lazer liposuction genellikle hamilelik sonrası karında oluşan sarkık ve esnemiş deri için en üstün tedavi yöntemi olarak pazarlansa da bu alanda nadiren faydalıdır. Cilt çok fazla çatlak (ki bunlar dermisin gerçek yırtıklarıdır) oluşacak kadar zarar görmüşse, cildi germek için güvenilir tek yöntem abdominoplastidir (karın germe) ameliyatıdır.

 

En iyi lazer liposuction cihazı hangisidir?

Piyasada pek çok lazer liposuction cihazı olduğundan takip etmek çok zor olabilmektedir. SMART Lipo, Aqua Lipo, VASER Lipo, Cool Lipo ve SLİM Lipo gibi diğer liposuction sistemleri rakip şirketler tarafından yapılan ama aslında aynı teknolojiyi kullanan sistemlerdir. SLIM Lipo cihazında, yağ eritmeye karşın deriyi germeye harcanan lazer enerjisinin orantısını ayarlamayı sağlayan bir yerine iki lazer dalga boyu olduğundan biraz daha fazla bir yararı olabilmektedir.

Lazer liposuction ile ilgili karar vermedeki en önemli faktör cihaz, teknik ya da lazer liposuction’mı yoksa klasik liposuction’mı olup olmayacağınız değil, cerrahınızın işlem esnasındaki özeni, deneyimi ve beceri seviyesidir. Cerrahınız her çeşit liposuction vakalarında (Liposculpting, tumescent lipo, laser lipo, micro lipo, revision lipo, vb ) çok rahat olmalıdır. Elbette herkes parasının değerini bilse de, bu işlemin maliyeti karar almanızda öncelik listesinin en üstünde olmamalıdır. Pazarlıkla yapılan her çeşit liposuction sonrasında düzeltilmesi çok zor ve pahalı kötü sonuçlara kolayca yol açabilir.