El Ayak ve Koltuk Altı Terlemesi Tedavisi

 

Hiperhidroz; Aşırı terleme için kullanılan tıbbi bir terimdir. Normal olarak, vücut vücut ısısını düzenlemek için ter oluşturur. Bazen, ter bezlerini kontrol eden sinirler aşırı aktif hale gelir ve çok fazla ter oluşur. Bu durum kişinin kendine olan güvenini önemli ölçüde etkileyebilir ve yaşam kalitesini düşürebilir.  Ancak el, ayak ve koltuk altı terleme sorununda dolgu ile sinirler ve ter bezleri arasındaki iletişim engellenerek tedavi sunulmaktadır.

 

Sadece el, ayak ve koltuk altı değil, aynı zamanda avuç içi, tabanlar, kafa derisi, alın ve kasık bölgesindeki aşırı terlemeler de tedavi edilebilmektedir. Aslında aşırı terleme olan herhangi bir alan tedaviye cevap verir.  Terleme tedavisinde kullanılan dolgu uygulaması ile sorunlu bölgeye enjeksiyon uygulanmaktadır. İşlem 10-20 dakika kadar sürebilir. Kişinin genel anestezi altında olması gerekmez, bunun yerine lokal anestezi yapılabilir.

 

Terleme tedavisi sırasında uygulanan enjeksiyonlarla alakalı acı çok az düzeydedir. Ancak gerekirse işlem sırasında deriyi uyuşturmak için anestezik bir krem uygulanabilir. Tedavinin ardından terlemedeki azalma ilk birkaç gün içinde etkili olmaya başlar, ancak tam etkinliğe ulaşması 7-14 gün sürebilir.

 

Terleme tedavisinin ardından uygulamanın genellikle 6 ile 12 ay arasında etki süresi vardır. Etkilerin azalmasıyla birlikte tekrar dolgu tedavisi uygulanabilir. Terleme tedavisinde kullanılan dolgu uygulamasının yan etkisi olup olmadığı merak edilmektedir. Bazı yan etkiler görülebilmektedir, ancak bunlar çok nadirdir. En sık görülen yan etkiler morarma, ağrı, kızarıklık, kaşıntı, enjeksiyon sonrası bulantı, baş ağrısı veya geçici kas güçsüzlüğüdür.