Meme Toparlama Ameliyatı

 

Memenin yapısında kas bulunmaz. Dolayısıyla da bu dokuda zaman içerisinde sarkmalar meydana gelmesi beklenen bir durumdur. Yani zaman içerisinde meme dokusu gençliğini ve dolayısıyla diriliğini kaybeder. Meme dokusu hamilelik, bebek emzirme, kilo değişimleri, yaşlanma, yer çekimi ve kalıtım gibi nedenlerle gençliğini ve diriliğini kaybeder. Oluşan bu sarkmaları kabullenememeniz ve özgüveninizde birtakım sorunlara neden olması muhtemeldir.

 

Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda meme toparlama ameliyatına başvurabilirsiniz. Meme toparlama ameliyatının meme boyutunu belirgin bir biçimde değiştirdiği kesinlikle düşünülmemelidir. Meme daha büyük ya da küçük bir görünümde arzulanıyor ise meme büyültme ya da meme küçültme ameliyatı sizin için bir seçenek olabilir.

 

Göğüs Estetiği ve Meme Dikleştirme Ameliyatı 

 

Meme toparlama ameliyatı tamamen kişisel tercih için yapılan bir işlemdir. Bu yüzden ameliyatı başka birilerinin istekleri için değil, sadece kendiniz için yaptırmalısınız. Eğer fiziksel olarak sağlıklıysanız ve sabit bir kiloya sahipseniz, göğüslerinizin sarktığından, biçimini ve hacmini yitirdiğinden şikayetçiyseniz, göğüsleriniz düz, uzamış ya da sallanan bir formda görünüyor ise desteklenmediğinde göğüs uçlarınız göğüs katlantı çizginizin altında kalıyor ise, göğüs uçlarınız ve areolalarınız aşağıya doğru bakıyorsa, derinizde gerilme ve areolalarda genişleme varsa, göğüslerinizden biri diğerine göre daha aşağıdaysa meme toparlama ameliyatına uygun bir adaysınız, diyebiliriz. Ameliyat öncesi doktor tarafından konsültasyon yapılır. Konsültasyonda doktor için oldukça net olmalı ve bu yüzden istediklerinizi açıkça söylemelisiniz. “Bu ameliyatı neden istiyorsunuz, beklentileriniz ve istediğiniz sonuç nedir?” tarzı soruların cevaplarını açık bir biçimde belirtirseniz tecrübeli bir cerrahın yaptığı ameliyatınız başarılı geçer. Bunun dışında konsültasyonda sağlık durumunuz, ilaçlara karşı alerjileriniz ve daha önce geçirdiğiniz tedaviler, mevcut olarak kullandığınız ilaçlar, vitaminler, bitkisel destekler, alkol, tütün ve uyuşturucu kullanımınız ve daha önce geçirdiğiniz operasyonlar da konuşulur. Ailenizde göğüs kanseri geçmişi olup olmadığı ve varsa daha önce yapılmış meme röntgeni ve biyopsi sonuçlarınız incelenir.

 

Meme toparlama ameliyatı farklı kesi çeşitleri ve farklı teknikler ile yapılabilir. Önce anestezi tekniğine karar verilir. Damar içinden yapılan sakinleştirici ve genel anestezi bu tekniklerdendir. Göğüs büyüklüğü ve biçimi, meme uçlarını çevreleyen areolaların büyüklüğü ve pozisyonu göğüsteki sarkmanın derecesi, cilt kalitesi ve elastikiyeti ile beraber deri fazlalıklarının miktarı gibi durumlara göre ameliyatın tekniğine karar verilir. Yaygın olarak kullanılan 3 tane kesi tekniği vardır. Bunlar;

 

Areola çevresinden açılan kesi

 

Areola çevresinden ve areoladan aşağıya doğru açılan kesiler

 

Areola çevresinden ve hem aşağıya hem de yanlara doğru açılan kesilerdir.

 

Cerrah ameliyat tekniğine karar verdikten sonra kesileri açar ve alttaki göğüs dokusunu kaldırır, göğüsün daha sıkı olmasını sağlamak ve göğüs konturunu düzeltmek üzere yeniden şekillendirir. Göğüs ucu ve göğüs ucunu çevreleyen areolayı daha doğal ve genç bir yüksekliğe oturtur. Eğer gerekli görülür ise, boyutlarında büyüme meydana gelmiş areolanın çevresindeki deriyi kesip çıkartarak küçültür. Elastikiyet kaybını gidermek amacı ile göğüste bulunan deri fazlalıklarını alır. Tüm bu işlemlerden sonra kalan deri kesileri kapatır ve sıkılaştırır. Meme toparlama ameliyatı ile meydana gelen bazı ameliyat izleri göğüsün doğal hatları içinde gizli kalır. Fakat bazı izler göğüs yüzeyinde gözle görülebilecektir. Birçok operasyondan sonra yok olur ve zamanla iyileşir. Dikişler göğüs dokusunda derine atılır ve bu yolla yeniden şekillendirilmiş göğüsler için bir destek elde edilmiş olur. Ameliyatın sonuçları kendini hemen gösterir. Zamanla şişlikler azalacaktır.

 

Meme Dikleştirme <--- hakkında bilgi için tıklayın