Vajinal Gençleştirme Nedir?


Kadınların yaşla ya da çevresel faktörlerle yapısı değişen genital bölgesini, eski durumuna döndürmek için yaptırdığı estetik vajinal rejuvenation işlemlerine denir.

Vajinal Gençleştirme İşlemi Neden ve Niçin Yapılır?
 

İlerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle vücutta değişiklikler meydana gelir. Kadınlar yıpranan ve canlılığını yitiren bedenlerinden rahatsızlık duyarak depresif bir ruh haline girer. Özellikle doğum, kilodaki dalgalanma ve doğal yaşlanma süreci gibi nedenlerle vajinal bölgede yaşanan değişiklikler birçok kadın için utanç verici bir durum oluşturabilir. Bu konuda kendine güvenini kaybeden ve güvensizlik hisseden kadınlar, eşlerine karşı kendilerini kapatarak sorunlu bir birlikteliğe neden olur. Günümüzde daha cesaretli olan kadınlar bu tür değişikliklerden rahatsızlık duyduğunda vajinal gençleştirme işlemleri için adım atmayı tercih etmektedir.


Vajina gençleştirme için çeşitli prosedürler mevcuttur. Vajinal kanalın sıkılaştırılması ya da dış vulva bölgesinin yeniden şekillendirilmesi gibi cerrahi olan veya olmayan birçok seçenek mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Cerrahi (Ameliyatla) Vajina Gençleştirme Prosedürleri

Labiaplasti: İç labia minora azaltılır.
Vajinoplasti: Fazla olan deri alınarak vajinal duvar yeniden yapılandırılır. Ayrıca sıkılaştırarak vajinal gevşeklik giderilir.
Klitoral Başlığın Azaltılması: Klitoral başlığın etrafındaki fazla deri çıkarılır.
Labia Majoraplasti: Dış labia majora azaltılır.
Monsplasti: Kılların büyüdüğü vulvanın ön kısımdan deri ve yağ fazlalığı giderilir.

2. Cerrahi Olmayan (Ameliyatsız) Vajina Gençleştirme Prosedürleri

Lazer Vajinal Gençleştirme: Lazer tedavisi ile kolajen üretimi artırılarak vajinal duvar ile dokular yenilenir.
Radyofrekans Vajinal Gençleştirme: Radyofrekans yardımıyla vajinal doku ve kaslar güvenli bir şekilde uyarılır. Ayrıca kontrollü hacimsel ısıtma sistemi ile vajinal gençleştirme işlemi gerçekleştirilir. Cerrahi olmayan prosedürlerin ikisinde de, çevredeki dokuları uyarmak için ısı kullanır. Vajinal gerginlik ve küçük inkontinans sorunlarını iyileştirmek için de oldukça etkili yöntemlerdir.

Görüldüğü gibi vajinayı gençleştirmek için birçok seçenek mevcuttur. Bir prosedüre karar vermeden önce uzman bir cerrah ile görüşmek gerekir. Görüşme öncesi hangi soruların sorulması gerektiğini bilmeniz oldukça önemlidir. Bu süreçte araştırma yapılması ve hedeflerin net bir şekilde tanımlanması mümkün olan en iyi sonuçların elde edilmesi için gereklidir.

Sıkça Sorulan Sorular
Vajinal Gençleştirme Operasyonu Öncesi Sorulması Gereken Beş Soru

1. Vajinal Gençleştirme İçin En Uygun Prosedür Hangisidir?

 

Bu soru, vajinal bölgedeki en büyük endişelerin tartışılması adına yol gösterici olacaktır. Vulva bölgelerinin büyüklüğü ve uzunluğu ile daha fazla endişelenen kadınlar labiaplasti veya labia majoraplasti ile en iyi sonucu alırken, minimal vajinal gevşeklik yaşadıklarını tespit edenler cerrahi olmayan bir işlemden en fazla yararlanır. Bu süreçte beslenme ve yaşam tarzı hakkında da konuşulmalıdır. Bu konuda yeterli bilgi edinilmesi yapılan işlemlerin daha iyi sonuçlar vermesi adına önemlidir.

2. Vajinal Gençleştirme Operasyon Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?
 

İyileşme süresinin bilinmesi ve bununla ilgili önceden planlama yapılması çok önemlidir. Bazı prosedürler diğerlerine oranla daha uzun bir iyileşme sürecine sahiptir. Bu nedenle ne beklenilmesi ve nasıl hazırlanılması gerektiğini bilmek stresin azaltmasına yardımcı olur. Hangi prosedürün uygun olduğu öğrenildikten sonra iyileşme süreci adına hazırlık yapılması gerekir. Bu süreçte yardımcı olacak birinin ayarlanması önemlidir.

3. Vajinal Gençleştirme İşlemi Nasıl Yapılacak?

 

Prosedürün ayrıntılarını bilmek endişelerin giderilmesi için yardımcı olur. Cerraha hangi adımların izleneceği sorularak ameliyat süreciyle ilgili bilgi alınmalıdır.

4. Vajinal Gençleştirmenin Riskleri Nedir?

 

Günümüzdeki plastik cerrahi alanındaki gelişmeler sayesinde birçok işlem daha güvenli ve etkili hale gelmiştir. Ancak her tıbbi prosedürün az da olsa riski vardır. Hasta bu risklerin farkında olarak kararını vermelidir.

5. Vajinal Gençleştirmede Nasıl Sonuçlar Beklenmelidir?

 

Gerçekçi olmak hayal kırıklığına uğramamak için çok önemlidir. Sonuçların görüleceği zaman dilimi ve bu sonuçların ne kadar süreceği bilinmelidir. Bu beş sorunun dışında araştırma yapılarak birçok sorunun hazırlanmasında fayda vardır. Cerrahla görüşmeden önce böyle bir hazırlık kişisel hedeflerin doğru ifade edilmesi için oldukça önemlidir.

Vajinal Gençleştirme Ameliyatının Fiyatları Ne Kadar?

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı onaylı estetik kliniklerinin web sayfalarında herhangi bir estetik cerrahi işlemi fiyatlarını belirtmeleri yasal değildir ve bu kurala uymayan resmi estetik kliniklerine cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu sebeple kadınların vajinal gençleştirme estetik işlemleriyle ilgili merak ettiği fiyatları buradan iletebilmek mümkün değildir. Ayrıca ilgili kadın hastaya vajinal gençleştirme estetik uygulama ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmek için uzman doktorun hasta şikayetlerini ve beklentilerini objektif olarak değerlendirmesi şarttır. Vajinal gençleştirme fiyatları, öncelikle kadın hastanın muayene edilmesi ve ne gibi işlemlere ihtiyacı olduğunun belirlenmesiyle ortaya çıkar.