Meme Büyütme Nedir? Nasıl Yapılır?

Meme Büyütme Estetiği” veMeme Küçültme Estetiği” uygulamaları kliniğimizin bir numaralı uzmanlık alanı olmakla beraber aynı zamanda da hastalarımızın sonuçlarından en çok mutlu oldukları ameliyatların başında gelmektedir. Sizinle tanışmak için can atıyoruz ve gelmeden önce uygulama hakkında bilgi edinebilmeniz için Meme Büyütme ile ilgili sıkça sorulan soruların bir listesini sunmak istiyoruz. Ayrıca izmir meme büyütme estetiği konusunda sorularınız varsa kliniğimize gelerek bizlere danışabilirsiniz.


"Meme Büyütme Estetiği” ve "Meme Küçültme Estetiği” ameliyatları kliniğimizin bir numaralı uzmanlık alanıdır. En yenilikçi teknikleri, en az iyileşme süresi ile en güvenli ortamda sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz. Listelenen tüm işlemler, evrensel kozmetik meme cerrahisi alanında en çok kabul görmüş tekniklerle, benzersiz düzeydeki detaycılık ve profesyonellikle Doç.Dr. Hakan Kerem tarafından gerçekleştirilmektedir. Aşağıda sizlere rehberlik etmek amacıyla listelenmiş olarak yer alan uygulamalarımızdan bilgi alabileceğiniz gibi, dilediğiniz zaman 0-(232)-421-2644 / 0-(530)-791-2644 numaralı telefonlardan randevu alarak size özel bir muayene  talep edebilirsiniz. Dilerseniz youtube üzerinden konu ile ilgili videolarıma bakabilirsiniz.


En Tecrübeli Olduğumuz Meme Büyütme Ameliyatları

Aşağıdaki meme büyütme ile ilgili sıkça sorulan soruları görmek için lütfen okumaya devam ediniz.

Hızlı İyileşen Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı
Gösterişli Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı
Doğal Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı
Damla Şekilli Meme Implantları


Bu bölümde neler var?

Meme Büyütme Estetiği ameliyatları ile ilgili en çok ilgilendiğiniz bölüme geçmek için lütfen okumaya devam ediniz.

Serum Fizyolojik yada Silikon Meme İmplantları: Hangisi Daha İyi?
• Doğru İmplant Boyutunu Nasıl Seçerim?
• Kas Üstüne mi, Kas Altına mı Yerleştirilen Meme İmplantları?
Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı İçin En İyi Kesi Hangisidir?
Meme Büyütme Estetiği İçin No-Touch Tekniği Nedir?
• Pürüzsüz (Smooth) ya da Pürüzlü (Textured) Meme İmplantları: Hangisi Daha İyi?
Meme Büyütme Uygulamasından Sonra Rapor Almak Zorunda Kalır mıyım?
Meme İmplantlarının Yerleşmesi (en iyi şekli alması) Ne Kadar Sürer?
• İşlem Sonrası Ne Zaman Duş Alabilirim?
Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı Sonrası Dren takılacak mı?
• Ne Zaman Tekrar Normal Bir Sütyen Giyebilirim?
• Ne Zaman Spor Salonuna Gidebilirim?
Meme Büyütme Estetiği Operasyonu Sonrasında Ne Zaman Seks Yapmak Güvenlidir?
Meme İmplantları Cinsel Yaşantımı Canlandırabilir mi?
Meme Büyütme Uygulamasının Maliyeti Nedir?


Meme Büyütme Estetiği için Serum Fizyolojik ya da Silikon Meme İmplantları: Hangisi Daha İyi?

Meme implantları hakkındaki en son araştırmalar, yüksek yoğunluktaki silikon jel implantlarının (yapışkan jel implantları olarak da bilinir) modern meme implantı teknolojisinde altın standart olduğunu bildirmektedir. Fizyolojik serumla doldurulmuş meme implantları, basitçe ifade edilirse, silikona sahip olabilecek kadınların çok küçük bir yüzdesinin amacına hizmet etmektedir. Silikon implantlar, yavaş yavaş daha az kadının fizyolojik serumu kullanmayı seçmesine neden olan önemli birçok avantajlara sahiptir.

 • Silikon implantlar daha doğal görünmektedir. Silikon meme implantları çeşitli şekil ve büyüklükte üretilmektedir. Serum fizyolojik implantlardan daha az kırışıklık ve dalgalanmaya neden olan çok yumuşak, doğal hissedilen silikon kılıfları ile yapılırlar. Günümüzde kullanılmakta olan fizyolojik serum meme implantlarının çoğunluğu çok yuvarlak ve doğal olmayan bir görünüme sahip yüksek profilli protezler olup, dış kılıfları deri altında daha kolay kırışan sert plastikten yapılmaktadır ve bu nedenle daha az doğal hissedilmektedir.
 • Silikon implantlar daha doğal hissedilmektedir. Serum fizyolojik ile silikon arasındaki en büyük fark nasıl hissedildiğidir. Hiçbiri tamamen doğal bir meme gibi hissedilmezken, silikon olanlar kesinlikle doğala daha yakın bir seçenektir. Silikon çok daha elastiktir ve daha doğal bir şekilde hareket eder. Bu farkı tecrübe etmenin en iyi yolu meme implantı yaptırmış olan diğer kadınlarla konuşmaktır. Arkadaşlarınıza onların tavsiyelerini sormaktan çekinmeyin veya hekiminize hastalarının diğer muhtemel hastalarla iletişim kurmayı önerip önermediğini sorun. Bir başka harika yöntem ise hekiminize bürosunda bazı örnek implantları görmek istediğinizi söylemektir. Implant üreticisi olan şirketlerden “Meme İmplantı Tanıtım Takımı” sipariş edebilirsiniz. Bu örnek takımlar bir kaç beden silikon örneklerini ve çok yararlı bazı broşürleri içermektedir. Üstelik implantların nasıl görüneceği hakkında bir fikir elde etmek için evinizde sutyeninizin içine yerleştirebilirsiniz.
 • Silikon implantlar daha güvenlidir ve daha uzun süre dayanmaktadır. Silikon meme implantlarının güvenilirliğini inceleyen bilimsel araştırmaların son derece detaylı ve titiz bir analizle incelenmesinden onlarca yıl sonra, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından Meme Büyütme Estetiği Operasyonu için kullanımları tamamıyla onaylanmıştır. Geçmişte medya tarafından şiddetle eleştirilen ve tehlikeli oldukları konusunda yapılan suçlamaları destekleyen hiç bir sağlam kanıt, ince elenip sık dokunmuş bilimsel çalışmalarla belirlenememiştir. Silikon meme implantlarının, tartışmasız olarak onların güvenlik profilini gösteren, kanser sonrası meme rekonstrüksiyonu ameliyatları için kullanılan en yaygın implantlar olması da dikkat çekicidir. Yeni nesil silikon implantlar, artık sadece delinme ve sızıntıların olmadığı (çünkü artık implant içinde herhangi bir sıvı silikon kullanılmamaktadır) değil aynı zamanda plastik kılıflı fizyolojik serum implantlarından daha uzun süre dayanan özel kıvamlı bir silikon jel ile dolu yumuşak ve dengeli bir dış silikon kılıfı ile üretilmektedir.

Meme Büyütme Estetiği İçin Doğru İmplant Boyutunu Nasıl Seçerim?

Meme Büyütme Estetiği Ameliyatı, bizim en sık uygulamalarımızdan biri olduğundan hastalarımızın uygun boyutu seçmesinde yardım etmek için muazzam derecede tecrübemiz vardır. Doğru boyutu seçmek sadece hacim ile ilgili değildir. Aynı zamanda o hacmin şekli, göğüs kafesi ve bedeninizin geri kalanının oranları ve sizin çekici hissedebileceğiniz tüm görünümünüzle ilgilidir. Estetik Doktoru Doç.Dr. Hakan Kerem, mükemmel meme implant boyut ve şeklinin seçiminde hastalarına nasıl yardım ettiği hakkında şunları söylüyor:

Plastik Cerrah’ınız ile görüşmeniz için yeterli bir zaman ayırınız.

“Bence meme implantlarının seçimindeki en önemli bölüm budur. Mükemmel boyut ve şekli seçebilmenin en iyi yolu plastik cerrahınızla aynı frekansta buluşmaktır. Birbirinizi iyi tanımadan muhtemelen aynı frekansta bulunamazsınız. Çoğunlukla, doktorun asistanları ile evrak doldurmakla geçirilmiş kısa ve acele bir konsültasyon süresinde sizin kişiliğiniz hakkında bir fikir elde edebilmesi, doktorunuz için neredeyse imkansızdır. Ben, muhtemel meme büyütme estetiği hastalarımın tümüyle, ilk görüşme sırasında 60-90 dakika, ve sonrasında ikinci kez operasyon öncesi konsültasyon sürecinde bir başka 30-60 dakika daha harcarım. Bu miktarda zaman harcamanın her ikimize de nihai boyut ve şekil seçiminde rahatlık sağladığına inanırım.”

Örnek Meme İmplantları’na göz atınız.

“Ben her zaman hastalarıma örnek meme implantlarını gösteririm ve ilk konsültasyondan sonra sutyenlerine benim önerdiğim bedenlerin örneklerini yerleştirmeleri için bolca zaman ayarlarım. Her ne kadar bu yöntem çok hassas bir seçim yolu olmasa da, bizi doğru yola yönlendirebilmekte ve hoşunuza gidebilecek implantların çeşitlilik alanını daraltmada yardımcı olabilmektedir.”

Öncesi ve Sonrası fotoğraflarına göz atınız.

“Ben öncesi & sonrası fotoğraflarına bakarken hasta ile önemli bir miktarda zaman harcarım ve onları konsültasyon öncesi ve sonrası bizim fotoğraf galerisindeki kendi görünümleri üzerinde zaman harcamaları için teşvik ederim. Hangi fotoğrafları beğenip hangilerini beğenmediğiniz benim için çok yararlı olmaktadır. Favori gördüğünüz 2-3 resmi belirleyene kadar çeşitli şekiller, bedenler, aralıklar, yuvarlaklıklar, dolgunluklar vs. ile ilgili olarak konuşuruz. Ben, öncesi & sonrası fotoğraflarının tümünde tam olarak ne boyut ve şekilde meme implantları kullandığımı bildiğim için, bu bize bir boyutu tutturmada kesinlikle yardımcı olur.”

Magazin Fotoğrafları’na bakınız

“Hastalarımdan her zaman hoşlandıkları magazin ve dergi fotoğraflarını getirmelerini isterim. Bu “büyüklük” ile ilgili olduğundan daha çok “görünüm” ile ilgilidir. Hastalarımın operasyon sonrasında nasıl “görünmek” istediklerini bilmek isterim: seksi, doğal, belirgin dekolte, birbirine yakın, büyük, küçük, yuvarlak, düz, vs... bütün bu şeyler sizin istediğiniz “görünümün” bir parçasıdır. Benzer büyüklükteki meme implantları farklı vücut tiplerinde çok değişik gözükebilmektedir. Bu sebeple hastalarımın çekici buldukları resimlere bakmalarının, peşinde oldukları görünümü verecek olan implantı seçmelerinde çok önemli olduğunu düşünürüm. Tamamen çıplak, yani sutyen veya bikini gibi giysileri içermeyen resimleri getirmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Kısacası, hoşlandığınız birşeyleri bulabilmek için Playboy ve benzeri dergilerin sayfalarını çevirmekten çekinmeyiniz. Tecrübeli plastik cerrahların çoğu bunun gibi dergilerden resimler getirseniz bile şaşırmayacaklardır, sakın utanıp endişe etmeyiniz.”

Meme Büyütme Konusunda Plastik Cerrahınız ile Birden Fazla Kez Görüşün

Şunu kabul edelim: Bazen tercihler değişebilir. Bu yüzden ben her zaman meme büyütme estetiği hastalarımla operasyondan önce en azından iki kez görüşürüm. Bunların büyük bölümünde, ilk konsültasyon sırasında karar verdiğimiz şekilde önemli değişiklikler yapmayız. Ancak kendisiyle geçirdiği süre içerisinde, hastalarımız görünümlerinin bazen planladığımızdan hafifçe daha büyük veya daha küçük olmasını isteyebilmektedirler. Bu durum seyrek olarak meydana gelse bile, hala bir kereden daha fazla görüşmenin ameliyathaneye adım atmadan önce tam olarak aynı frekans üzerinde olmamıza ve mükemmel boyutu seçmemizde her ikimizin de %100 emin olmamıza yardım ettiğine inanmaktayım.”


Kas Üstüne veya Kas Altına Yerleştirilen Meme İmplantları?

İmplantlarınızın kas üstü yerleştirilmesini (bu aynı zamanda “subglandüler” yani “bezaltı” meme büyütme estetiği olarak bilinir) seçmenizin birçok avantajı vardır. Fakat bu avantajların, özellikle çok ince bir yapınız varsa, implant hissedilebilirliğinin (implantın kenarlarının deri altından hissedilebilmesi), implant görünürlüğünün (implantın kenarlarının deri altından görünebilmesi) ve daha yüksek bir oranda kapsül büzülmesinin (capsular contracture) olumsuz taraflarına karşı tartılması gerekmektedir.


Subglandüler (meme dokusu altı) Meme Büyütme Uygulamasının Avantajları

 • Subglandüler implantlar, submusküler (kas altı) implantlardan daha fazla dikleştirme sağlayabilir.
 • Subglandüler implantlar, kas kasılmalarının hareket ve konumunu değiştirmez.
 • Subglandüler meme büyütme estetiği, normal kas gücünü korur.
 • Subglandüler meme büyütme estetiği hastaları, yüksek düzeyde fiziksel egzersizlere daha hızlı dönebilirler (sporcu, fitness yarışmacıları vb. için önemli).

Subglandüler Meme Büyütme Uygulamasının Dezavantajları

 • Subglandüler meme büyütme, kapsül kontraktürü açısından daha yüksek risk taşır.
 • Subglandüler meme implantlarının memenin üst kısımlarında belirgin dalgalanmalar veya kırışıklıklar meydana getirme riski daha yüksektir.
 • Subglandüler meme implantları, bazı kadınlar tarafından doğal bulunmayan, daha belirgin ve dolgun bir görünüm oluştururlar.

İmplantların kas altı yerleştirilmesi (Submusküler meme büyütme estetiği veya “Dual-plane yaklaşımı’’ olarak da bilinir) uygun vakalarda en iyi seçimdir. Bu yöntemde implantın üst bölümü, implant hissedilebilirliği veya görünebilirliğinin ve kapsül kontraktürü (büzülmesi) riskinin daha düşük olmasını sağlayan pektoral kas ile kaplanmaktadır. Submusküler (kas altı) meme büyütme yönteminin en yaygın avantajları ve dezavantajları şunlardır:


Submusküler (kas altı) Meme Büyütme Uygulamasının Avantajları

 • Submusküler meme büyütme, kapsül kontraktürü bakımından daha az risk taşır.
 • Submusküler meme implantları, göğüsün üst yarısında daha çekici bir şekil ve daha doğal bir eğim oluşturur.
 • Submusküler meme implantları göğüsün altı kısmında daha az dalgalanma ve kırışıklık meydana getirir.

Submusküler Meme Büyütme Uygulamasının Dezavantajları

 • Submusküler meme implantları, pektoral kasta hafifçe bir güç kaybına yol açabilir (bu genellikle yüksek düzeyde amatör ve profesyonel sporcular için belirgindir).
 • Submusküler meme implantları şeritlenme (banding) olarak da adlandırılan, pektoral kasın şiddetli fiziksel aktivite esnasında kasılması sonucunda implant üzerinde bant şeklinde gözükmesine yol açabilir (eğer çok ince ve kaslıysanız).
 • Submusküler meme büyütme yönteminde, ameliyat sonrası biraz daha fazla rahatsızlık oluşabilir ve pektoral kasın çalıştığı fiziksel aktivitelere dönmeden önce daha uzun bir süreçte iyileşmeye neden olabilir. Ancak Çabuk İyileşen Meme Büyütme uygulaması ile bu endişeler hafifletilebilmektedir.

Herhangi bir önemli tıbbi kararda olduğu gibi, sadece plastik cerrahınızla yakın bir konsültasyondan sonra bir seçime varmalısınız. Dürüst ve açık olun, ne istediğinizi ve endişelerinizin ne olduğunu  tam olarak söyleyin. Eksiksiz, iki yönlü bir görüşme yapın ki uygulanacak yöntemde sizi en rahat hissettirecek avantajlar ve dezavantajlar kombinasyonunu bulabilmeniz mümkün olabilsin.


Meme Büyütme Ameliyatı İçin En İyi Kesi Hangisidir?

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği’nin (ASPS) 2013 toplantısında sunulan en yeni araştırma sonuçlarına dayanarak, kapsüler büzülmenin en düşük riskini taşımasından dolayı, hastalarımızın çok geniş bir kitlesine artık inframammarian insizyonu (meme altı kesisi, meme altı kıvrımı içindeki kesi) tavsiye etmekteyiz. Periareolar insizyon (meme başı çevresi kesisi) hala iyi bir kozmetik seçenektir, fakat kapsüler büzülmenin ek riski bu yaklaşımda fark edilmesi gereken bir durumdur. Transaksiller (koltuk altında) kesi de makul bir seçimdir, fakat genellikle fizyolojik serum göğüs implantlarında (makul büyüklükteki silikon implantları bir transaksiller kesiden kolayca yerleştirilemez) geçerlidir. Transumbilikal (göbek deliği yoluyla) kesi bizim cerrahlar tarafından kullanılmaz çünkü nadiren tatminkar bir sonuç üretir ve sık olarak bu yaklaşımdan ortaya çıkan çeşitli problemleri düzeltmek için revizyonel ameliyatlara ihtiyaç duyulmaktadır.


Meme Büyütme İçin "No-Touch Tekniği" Nedir?

“No-Touch” tekniğinde, meme implantlarını implanta bir temas olmadan veya cilt yüzeyindeki, operatif alandaki veya havadaki potansiyel kirleticilere maruz bırakmadan yerleştirmek için, “Keller Hunisi” diye adlandırılan polimerden yapılmış özel bir yardımcı alet (bilezik) kullanılmaktadır. Bu bilezik, implantın çevresel faktörlere minimal maruziyetle steril kabından kesi içine doğrudan transfer edilebilmesine olanak sağlar. Ayrıca implant ve kesideki gerilmeyi en aza indirerek, neredeyse sürtünmesiz bir yerleştirmeye de izin verir. Meme büyütmede Keller Hunisini kullanan “No-Touch” tekniği, güvenlik ve sterilite için hızlı bir şekilde altın standart haline gelmektedir ve seçkin meme büyütme hastalarımıza bu tekniği sunmaktan gurur duymaktayız.

Meme büyütmede benim kullandığım teknikler konusunda youtube linkine tıklayarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.


Pürüzsüz (Smooth) ya da Pürüzlü (Textured) Meme İmplantları: Hangisi Meme Büyütmede Daha İyi?

Pürüzsüz yüzeyli mi, pürüzlü yüzeyli mi implantın kullanılacağının belirlenmesi çok kolay değildir, fakat düşünmek için önemli bir seçenektir. Pürüzsüz yüzeyli implantlar ABD’de kullanılan en yaygın göğüs implantlarıdır. Pürüzlü implantlar ise Avrupa’da ve Güney Amerika’da kullanılan en yaygın implantlardır. Felsefedeki bu dramatik fark tam olarak net değildir, büyük olasılıkla subjektif bir seçimdir ve arkasında gerçek bir bilimsel dayanak yoktur.

Aslında bu kararın, yani pürüzlü mü pürüzsüz mü kararının verilmesinde en önemli şeyin, bazı kadınların daha sıkı ve dolgunca bir hissi daha doğal bulurlarken, bazılarının ise pürüzsüz yüzeyli implantların daha gevşekçe olan “vıcık vıcık” hissini meme büyütmede daha doğal görmeleri ile ilgili olduğuna inanmaktayız. Şundan emin olabilirsiniz ki, bu bir yanlış veya doğrunun kararı değildir, tamamıyla subjektif bir seçimdir. Pürüzlü ve pürüzsüz implantların her ikisi de, kadınların fazlasıyla mutlu olduğu sonuçları üretebilmektedir.

Tek Görüşler Bunlar mı?

Pürüzlü ve pürüzsüz tartışmasındaki diğer bir görüş ise, eğer yanlış yerleştirilmiş bir implantın düzeltilmesi gerekirse, pürüzlü implantın pozisyonunun ayarlanması için ihtiyaç duyulabilecek revizyon prosedürü oranının pürüzsüz olanlardan biraz daha yüksek olmasıdır. Pürüzlü implantlar fiziksel olarak doğal dokunuza ilk 3-6 haftadan sonra yapışırken, pürüzsüzler yapışmazlar ve meme implantları keseleri içerisinde daha serbestçe hareket edebilir haldedirler. Eğer pürüzlü bir implant diğer taraftakinden hafifçe farklı bir yere yapışmak durumunda kaldı ise, muhtemelen pürüzsüz implantların yapabileceği gibi, zamanla “düşmeyecek’’ veya oturmayacaktır’’.  Eğer bu gerçekleşirse, implantın pozisyonunu ayarlamak için küçük bir revizyonel ameliyata ihtiyaç duyabileceksiniz. Bunun olma ihtimali pek yaygın değildir, fakat pürüzsüzlerde sık olmayan ancak pürüzlü implantlarda daha sık olabilecek bir durumdur.

Pürüzlü yüzeyli implantlar teorik olarak yer çekimine daha dayanıklıdır, çünkü doğal dokularınıza olan bağlantılar ile desteklenmektedir. Bu demektir ki pürüzlü implantlar sarkma gibi yer çekimi ile ilgili değişikliklere uzun dönemde karşı koyabilir. Fakat bu teorik fayda henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Eğer özellikle eğimli bir göğüs kafesiniz varsa, implant içindeki kesede pürüzsüz yüzeyli implantların yavaş yavaş kenara doğru kaymasına izin veren başka bir yerçekimi-ilişkili değişiklik oluşabilir. Bunun gibi durumlarda, pürüzlü yüzey yanal kaymaya pürüzsüz implanttan daha iyi dayanacak ve implantlarınızı birbirine daha yakın tutacaktır. Böyle bir şüpheniz mevcutsa, bunu cerrahınıza kesinlikle sunun ki böylece o da pürüzlü bir implantın size yararı olup olmayacağını söyleyebilsin.

Konsültasyonunuz sırasında, bazı implantları görmeyi ve dokunmayı talep etmeyi unutmayın. Böylece hangisini tercih edeceğiniz hakkında bir  kanıya varabilirsiniz.


Aşağıda meme büyütmede kullanılacak pürüzsüz ve pürüzlü göğüs implantlarına karar vermek açısından önemli temel noktaların kısa bir özeti yer almaktadır:

 • Pürüzsüz (Smooth) Yüzeyli İmplantlar
  • Pürüzsüz implantlar ABD’de en çok kullanılan implantlardır.
  • Pürüzsüz implantlar, bazı kadınların daha doğal olarak gördüğü biraz daha yumuşak bir his verir.
  • Pürüzsüz implantlar, bazı kadınların daha doğal olarak gördükleri implant yuvası içerisinde daha serbest hareket ederler.
  • Pürüzsüz implantlar, daha serbest hareket ettiklerinden kendiliğinden dönme veya yer değiştirme nedeniyle oluşan implant asimetrisinin oluşma riski biraz daha düşüktür.
  • Pürüzsüz implantlar, yerçekimini kuvvetine duyarlılıklarından dolayı daha hızlı iyileşme ve esneme gösterirler.
  • Pürüzsüz implantlar, eğer onların zamanla yanlara doğru kaymalarını sağlayan eğimli bir göğüs kafesiniz varsa, zamanla biraz ayrık olabilirler.
  • Pürüzsüz implantlar pürüzlü implantlardan daha çabuk eskimektedirler, çünkü yerçekiminin uzun vadeli sarkma etkilerine karşı koyabilecek dirençleri yoktur. Ancak bu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve teorikte kalır.
 • Pürüzlü (Textured) Yüzeyli İmplantlar
  • Avrupa’da en sık kullanılan implantlardır.
  • Pürüzlü implantlar, bazı kadınların daha doğal ve genç olarak gördüğü, daha sıkı, diri ve dolgun bir his verir.
  • Pürüzlü implantlar, implant yuvasında daha az hareket ederler. Çünkü mikro-pürüzlü yüzeyi göğüs dokunuzun implant yüzeyinden içe doğru büyümesini ve daha iyi “tutunmasını” sağlar.
  • İmplantta kayma olur ve sonra farklı bir konuma tutunursa, pürüzlü implantlar kendiliğinden dönme (malpositioning) riskine daha yatkın olurlar. Bu nadirdir, ama eğer ortaya çıkarsa implant konumunu yeniden ayarlamak için ek küçük bir cerrahi prosedür gerekebilir.
  • Pürüzsüz implanlara kıyasla yerleşmeleri ve esnemeleri daha uzun zaman alır çünkü yerçekimine daha dayanıklıdırlar.
  • Pürüzlü implantlar, eğer onların yavaş yavaş yana kaymalarını sağlayabilecek eğimli bir göğüs kafesiniz olsa bile iyileşme sürecinde ayrılmaya daha dirençlidirler.
  • Pürüzlü implantlar pürüzsüz implantlara göre yerçekimi kaynaklı yaşlanma ve sarkmaya dirençlidirler ancak bu fayda sadece teoriktir ve bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.

Meme Büyütme Uygulamasından Sonra Rapor Almak Zorunda Kalır mıyım?

Hızlı İyileşen Meme Büyütme Ameliyatı hastalarının çoğu, aynı gün evde çalışabilirler ve 3-4 gün sonra ise normal günlük hayatlarına geri dönebilirler. Ancak bu her hasta için geçerli olmayabilir, bu yüzden iyileşme sürecinin daha stressiz ve rahat geçmesi açısından bir haftalık bir rapor alıp dinlenmenizi öneririz.


Meme İmplantlarının Yerleşmesi (en iyi şekli alması) Ne Kadar Sürer?

Yeni meme implantlarının, ilk başlarda göğüs kafesinde sivri ve yüksek durmaları çok yaygındır fakat bu sizi endişelendirmemelidir. İmplantların ameliyattan hemen sonra dik ve yüksek durmalarının farklı nedenleri olabilir. Bunlardan en yaygın olanı, cildiniz ilk 2-3 ay boyunca esneyeceği için cerrahınızın bunu telafi etmek amacıyla protezi o şekilde, biraz yukarıda koymasıdır. Cilt esnedikçe implantlar son pozisyonlarını alıp alçalacaklardır.

 • 1. Ay: İmplantlar göğüs kafesinde oldukça sivri ve yüksekte durmaktadır, ve oldukça şişkindirler. Göğüs uçları implantların yüksek duran pozisyonundan dolayı her zamankinden daha fazla hafifçe aşağı göstermektedir ve bu göğüslerin biraz sarktığı şeklinde bir aldatıcı görünüş verir. Bu görünüş tamamıyla normaldir ve ameliyattan sonra bir ay kadar görülebilmektedir.
 • 2. Ay: İmplantların bir kaç santimetre alçaldığını görebilirsiniz. Göğüs uçları implantın merkezindedir. Şişkinliğinin çoğu yok olduğu gibi sarkma yanılsaması da kaybolmuştur.
 • 3. Ay: İmplantlar ideal pozisyonlarına düşmüşlerdir ve şişkinlik bütünüyle kaybolmuştur. Göğüs uçları implantın merkezindedir ve şimdi hafifçe havaya doğru işaret etmektedirler. Bu yeni pozisyon implant alçalmasının son bir kaç santimetresini ve göğüs bölgesini kaplayan meme implantlarının ideal pozisyonunu aksettirmektedir.

Meme Büyütme İşlemi Sonrası Ne Zaman Duş Alabilirim?

Ameliyattan bir-iki gün sonra duş almanıza izin veriyoruz. Cerrahınızı ameliyattan sonraki günün sabahı ilk kontrol için göreceksiniz ve o her şeyin programa uygun iyileştiğini gördüğü sürece direkt evinize gidip duş alabileceksiniz.


Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dren takılacak mı?

Hayır, dren takılması meme büyütme işleminin rutin bir parçası değildir ve nadiren ilk meme büyütme uygulamasından sonra gerek görülür.


Meme Büyütme Operasyonundan Sonra Ne Zaman Tekrar Normal Bir Sutyen Giyebilirim?

Muhtemelen ameliyat sonrası ilk birkaç hafta sizin bedeninize uygun olacak şekilde özel olarak alınmış balenli sutyenlerden giymeniz gerekecektir. Sonrasında da cildinizin esnemesine bağlı olarak bu süre kısalabilecektir.


Meme Büyütme Ameliyatından Ne Zaman Sonra Spor Salonuna Gidebilirim?

İki hafta sonra hafif, düşük etkili kardiyo çalışmalarına spor salonunda tekrar başlayabilirsiniz ve bunu takip eden iki haftada da çalışma seviyenizi giderek geliştirebilirsiniz. Eğer meme implantlarınız kas altı ise pektoral kasları dahil edecek egzersizlere (şınav, halter kaldırma, plakalar ile çalışma vb.) başlamak için 6 hafta beklemek zorunda kalacaksınız. Fakat bunların haricindeki her şeyi büyük ihtimalle 2 ile 4 hafta arasında bir sürede herhangi bir yerde tekrar yapmaya başlayacaksınız. Eğer implantlarınız kas üstü ise, muhtemelen göğüs egzersizleri dahil olmak üzere her şeyi yapmaya 2-3 hafta içinde geri dönebileceksiniz.


Meme Büyütme Operasyonu Sonrasında Ne Zaman Seks Yapmak Güvenlidir?

Meme implantı ameliyatının hemen sonrasında, bu bölgeyi iyileştirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan milyonlarca kılcal damar aktif olarak çalışmaya başlamış olacaktır. Bu yeni damar bağlantıları oldukça hassastır ve  kalp hızı veya kan basıncındaki en küçük yükselme bile çatlamalarına ve sızıntı yapmalarına neden olabilmektedir.

Women’s Health Dergisi’ndeki bir makalede şöyle denmektedir: “Göğüsler, seks sırasındaki artan kalp atış hızı ve kan basıncı ile kanla dolu hale gelen, harfi harfine söylemek gerekirse göğüslerinizin kızarmasına sebep olan, kılcal damar ağları ile kaplıdır.”

Daha fazla çatlamış kan damarları, daha çok morarma ve şişme ve daha uzun bir iyileşme anlamına gelir. Eğer çok fazla sayıda damarlar çatlarsa, bir hematom (kan toplanması) ile tekrar ameliyat odasını boylayabilirsiniz. Bundan daha da önemlisi kapsüler kontraktür oluşma riski ciddi anlamda artacaktır. Bu damarların iyileşmesi yaklaşık iki hafta sürmektedir, öyleyse o zamana kadar +18 sınırında kalınız!!!


Meme İmplantları Cinsel Yaşantımı Canlandırabilir mi?

Son dönemde yapılan yeni bir anket, estetik göğüs ameliyatı geçirmiş kadınların daha iyi bir seks hayatı yaşadıklarını, bunun sonucunda da daha mutlu olduklarını ortaya çıkardı!

 • Ankete katılan kadınların %6’sı partnerleriyle daha sık cinsel ilişkiye girdiklerini,
 • %70’i ise daha fazla tatmin edici bir seks hayatına sahip olduklarını bildirdi.

Estetik Cerrah Doç.Dr. Hakan Kerem diyor ki: “Meme büyütme yaptırdıktan sonra ofisime gelen birçok kadının kendilerini daha farklı ifade ettiklerini gördüm. Daha dik dururlar, daha fazla gülümserler, daha güzel giyinirler ve kendi görünümlerinden çok daha emindirler. Daha çekici hissetmenin yatak odasında ve dışında daha iyi ilişkiler kurmaya yol açacağına da şüphe yoktur.”

Dr. Kerem eklemektedir: “Bazen çiftler ameliyattan sonra yatak odasına geri dönmekte çok kaygılıdırlar, fakat aksiyona tekrar geri dönüş için biraz beklemek çok önemlidir. Ameliyattan çok kısa bir süre sonra seksi de içeren şiddetli aktivitenin her çeşidi, hematom ve seroma gibi ciddi problemlere ve kapsüler kontraktür oluşması riskinin artmasına yol açabilmektedir. Öyleyse seks ve diğer yorucu fiziksel aktiviteler için en azından ilk iki haftada çok dikkatli olunuz.’’


 

Ayrıca Göğüs dikleştirme makalemizide okumanızı tavsiye ediyorum.